Przezérk szpòrtów w Szëmôłdze

2 października br., po raz pierwszy w Bibliotece w Szemudzie zorganizowano wspólnie z Stowarzyszeniem Lesôk przegląd kaszubskich dowcipów „Belny Wic”. Jak się później okazało, był to bardzo udany wieczór.

Spotkanie początkowo przybrać miało formę konkursu, jednak ze względu na brak dostatecznej ilości zgłoszeń, postanowiliśmy zorganizować dla mieszkańców Gminy wieczorek kaszubskiego dowcipu. Potrzeba nam wszystkim takich inicjatyw, gdzie wspólnie mamy okazję się spotkać, porozmawiać, pożartować… odpocząć od codziennego trudu. Tego wieczoru królował język kaszubski. Prezentowano utwory znanych regionalnych gawędziarzy, te przekazywane z pokolenia na pokolenie, opowiadano też zabawne sytuacje na podstawie własnych doświadczeń- różnorodność dowcipów i tematyki sprawiła, że czas płynął bardzo szybko… Swoją obecnością zaszczycił nas również Wójt Gminy Szemud Pan Ryszard Kalkowski, który mimo wielu obowiązków znalazł czas dla swoich mieszkańców i zaprezentował także kilka kaszubskich dowcipów.

Zebrani goście aktywnie uczestniczyli w całości przeglądu- każdy chętnie opowiadał zabawne historie. Dziękując za mile spędzony czas i ożywianie kaszubskiego języka, wręczyliśmy uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki.

Dla wszystkich wielką niespodzianką była także wizyta dziennikarza Radia Kaszëbë, dzięki czemu  fragmenty naszego  spotkania  mogli usłyszeć Kaszubi w całym regonie.

Uśmiech, radość, dobre słowo- to jedno z najpiękniejszych rzeczy jakie możemy sobie wzajemnie  ofiarować.  Dziękujemy wszystkim za poświęcony czas, wspaniałą zabawę. Język kaszubski jest wciąż żywy co wspólnie potrafimy udowodnić. Mamy nadzieję, że dzięki mieszkańcom, „Belny Wic” na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń kulturalnych organizowanych w Bibliotece. Już dziś więc zapraszamy na następne spotkanie w przyszłym roku. Do ùzdrzeni!

Kolejne zdjęcia ze spotkania