Warsztaty patriotyczne w bibliotekach

„KTO TY JESTEŚ?-POLAK MAŁY”

W związku z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Publiczna Gminy Szemud we wszystkich placówkach zorganizowała warsztaty edukacyjne poprowadzone przez pisarkę Monikę Sawicką-Kacprzyk.

Celem spotkań, na które zaproszono uczniów klas IV-VI, było budowanie poczucia tożsamości narodowej i przybliżenie historii naszego kraju. Autorka bardzo ciekawie zobrazowała pojęcie zaborów, niepodległości i jej odzyskanie. Wspólnie dywagowali nad pojęciem patriotyzmu i patrioty.  Z zainteresowaniem słuchali ciekawostek o „dziadku z sumiastymi wąsami”, czyli marszałku Józefie Piłsudskim, o Auguście Poniatowskim i jego „Kasieńce” – carycy Katarzynie II. Uczestnicy naszych warsztatów utrwalili sobie również takie pojęcia jak: ojczyzna, naród, słowa hymnu i polskich symboli narodowych.

Cały dwugodzinny cykl spotkań przeplatany był różnymi przerywnikami, podczas których wykonywano prace plastyczne, kolorowano, rozwiązywano krzyżówki i układano z puzzli wizerunek godła Polski. Na zakończenie spotkania pani Monika obdarowała uczestników warsztatów biało-czerwonymi chorągiewkami.

T. Sendacka

Zdjęcia z warsztatów patriotycznych w Bibliotece w Bojanie