Jan Piepka

piepka-lebnoJan Piepka , pseudonim Jan Staszków (1926-2001) 

8 marca 2001 roku zmarł Jan Piepka. Kim był i dlaczego czcimy Jego pamięć?

Urodził się w 1926 roku w Łebnie. Jego matka była położną i wkrótce przeprowadzili się do powiatu puckiego. Całą swoją młodość spędził w Starzynie. Tu chodził do szkoły, tu poznawał kaszubskie zwyczaje. Słuchał też opowieści o dawnych czasach. Tu poznawał otaczającą Go przyrodę. II wojna światowa zastała młodego Jana w trudnej sytuacji. Został wcielony do batalionów roboczych Wehrmachtu. Po zakończeniu wojny wrócił do Starzyna. Ukończył dwuletni kurs przygotowawczy dla nauczycieli przy Liceum Pedagogicznym w Wejherowie. Rozpoczął pracę jako nauczyciel, najpierw w Starzynie, później w Gnieźdzewie. Później zaczął współpracować z „Dziennikiem Bałtyckim”. To w „Rejsach” opublikował swoje pierwsze utwory literackie. Jednak prawdziwy rozkwit Jego talentu nastąpił w Sopocie. To tu powstały Jego powieści, „Purtkowe Stegny” (1956) „Hanesk” (1957) czy „Szumiące wrzosy” (1967). Był działaczem Związku Literatów Polskich oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Był opiekunem i przyjacielem młodych Kaszubów zrzeszonych w klubie „Pomerania”. W 1968 został odznaczony Medalem Stolema. W 1968 roku wydaje „Dzierzby w głogach”, a w 1970 „Ciszę”. Często jeździ po kraju, po Kaszubach – na spotkania autorskie. Cieszy się wielką charyzmą, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Piepka to typowy bajarz-opowiadacz. Potrafił nawiązać bliski kontakt ze słuchaczami. Na początku lat 80. Jan Piepka zamilkł. Opuścił Sopot i zaszył się na ziemi kościerskiej. Ale ostatnie lata to znowu przełom w twórczości Jana Piepki. Teraz już pisze piękne, liryczne wiersze, które zawarł w dwóch tomikach: „Krzyk ptaków” i „ Spiewa i lza”. To były ostatnie wydane za życia książki. Jan Piepka został pochowany na cmentarzu w Łebnie.

  • Pragnieniem Jana Piepki było pozostawienie po sobie pamiątek dla społeczeństwa Łebna i całej gminy Szemud. Zarówno pisarz jak i jego książki nierozerwalnie wiązały się z biblioteką, zatem Izba Pamięci Jana Piepki powstała w 2003r. właśnie przy bibliotece w Łebnie, wśród ciszy którą uwielbiał. Wszystko co czynił robił z wielką pasją pochłonięty całkowicie tym, czemu w danej chwili się poświęcał często w osamotnieniu i cichości. W Izbie Pamięci został zgromadzony jego dorobek literacki łącznie z rękopisami. Zostały też zgromadzone rzeczy, którymi się otaczał pod koniec swojego życia. Znajduje się tu biurko przy którym tworzył, dwie maszyny do pisania, pamiątki które otrzymywał podczas swoich spotkań autorskich. Działalność Izby to przede wszystkim funkcja muzealna, niemniej jednak pełni ona również funkcje kulturalną polegającą na organizowaniu spotkań z pisarzami i ludźmi kultury.
  • Biblioteka w Łebnie po 11 latach od Jego śmierci (20 czerwca 2012r) otrzymuje Imię Jana Piepki. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że tak mocno i wyraziście udało nam się Go uhonorować. Dla całej społeczności kaszubskiej Jan Piepka wciąż jest obecny, o czym przypomina nam Jego grób na cmentarzu w Łebnie, oraz przesiąknięta myślą duchem i twórczością Izba Pamięci.