I Gminny Przegląd Piosenki Polskiej 2018r. zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Szemud

Biblioteka Publiczna Gminy Szemud  wraz ze swoimi filiami bibliotecznymi stara się systematycznie wnosić urozmaicenia do swojej działalności kulturalnej. W tym roku pierwszy raz zorganizowała „Przegląd Polskiej Piosenki”, skierowany do uczniów  klas  I – VIII szkół  naszej Gminy oraz uczniów szkół średnich mieszkających na terenie Gminy Szemud. Odpowiednio wcześnie przekazaliśmy propozycję i warunki uczestnictwa wszystkim szkołom w naszej gminie. Umieściliśmy również  informację na naszej stronie internetowej   oraz w bibliotekach i miejscach często odwiedzanych przez naszych mieszkańców. Do końca mieliśmy nadzieję na zdecydowanie większe zainteresowanie. Zgłosiło się jednak tylko 8 osób. Bardzo Wam i Waszym opiekunom dziękujemy za chęci podjęcia się trudnego ale bardzo miłego wyzwania.

Dnia 28 września o godz. 10.00 odbył się  I. Gminny Przegląd Piosenki Polskiej w Bibliotece w Szemudzie. Była oczywiście komisja oceniająca uczestników jak i nagrody dla tych pierwszych „odważnych”.

Komisja w składzie : – Ks. dr hab. Robert Kaczorowski – przewodniczący

– mgr Beata Geffroy

– mgr Elżbieta Nichnerowicz

oceniała uczestników pod względem: doboru repertuaru, poprawności wykonania, interpretacji utworu, pamięciowego opanowania tekstu, oryginalności utworu oraz za ogólny wyraz artystyczny.
W kategorii klas I – III usłyszeliśmy takie utwory: „ Małgośkę”; „Kundel bury”; „Niewiele mam”; „Tęcza”. W kategorii III klasy Gimnazjum: „ Byle jak”; „Czas nie będzie na nas czekał”; „Biegnę przed siebie”; „Pod wiatr”.

Poziom wykonania i ogólny wyraz artystyczny był na bardzo  podobnym poziomie co utrudniało jurorom  ocenę.

Ostatecznie w kategorii klas I – III

I miejsce zajęła Zoja Syguda,

II miejsce Zuzanna Hartyn – Leszczyńska, Agata Malinowska i Maja Hebel.

W kategorii klasy III Gimnazjum I miejsca nie przyznano.

II miejsce zajęła Karolina Okrój

III miejsce Agata Bendzmer, Zuzanna Szałach i Jakub Marszała.

Podsumowania i cennych uwag dokonał przewodniczący jury ksiądz Robert Kaczorowski znawca muzyki i śpiewu. Uważamy, że postawione cele takie jak – dbałość o polski dorobek muzyczny, uwrażliwienie na piękno muzyki i śpiewu czy promowanie umiejętności wokalnych dzieci i młodzieży z naszego terenu, zostały spełnione. Liczymy, że w przyszłym przeglądzie polskiej piosenki będzie jednak więcej osób zainteresowanych do czego przyczynią się zarówno rodzice jak i nauczyciele. Spotykamy się już za rok żeby posłuchać utalentowanej naszej młodzieży.

E. Nichnerowicz