„ Przedwiośnie” zagościło w Gminie Szemud…

„To dopiero przedwiośnie nasze. Wychodzimy na przemarznięte role i oglądamy dalekie zagony. Bierzemy się do własnego pługa, do radła i motyki, pewnie że nieumiejętnymi rękami. Trzeba mieć do czynienia z cuchnącym nawozem, pokonywać twardą, przerośniętą caliznę. (…) Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej…” To słowa Szymona Gajowca, jednej z postaci powieści  „ Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Bohater tymi słowami trafnie opisuje rzeczywistość naszego kraju po zakończonej I Wojnie Światowej. Sytuacja w państwie była trudna ze względu na zniszczenia materialne oraz olbrzymie straty w ludności. W treści utworu odnajdujemy jednak obraz Obywatela, który pełen nadziei wierzy w pomyślną odbudowę państwa polskiego.

 Rok 2018 to rok szczególny dla polskiego Narodu, ze względu na setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Powracamy pamięcią do kart historii, wspominamy ludzi i wydarzenia tamtego okresu, które pozwoliły narodzić się na nowo naszej Ojczyźnie. Współczesny patriotyzm wyrażony w różnorodnych inicjatywach, swe znaczenie odnajduje także w corocznej akcji Narodowe Czytanie, organizowanej przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas tegorocznych obchodów,  to właśnie „Przedwiośnie” stało się źródłem wiedzy i wspomnień trudnego okresu odbudowy Polski Niepodległej. Głównym celem akcji jest wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej a także uwrażliwianie na piękno polskiej literatury, zwrócenie uwagi na istotę czytania.

W myśl tej idei również w naszej gminie, podczas Gminnych Dożynek,  Biblioteka Publiczna we współpracy z Referatem Oświaty, Kultury i Zdrowia Urzędu Gminy oraz Biblioteką Szkolną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szemudzie udostępniła dla Mieszkańców,  specjalne stanowisko poświęcone lekturze.  Stoisko to miało przybliżyć Czytelnikom scenerię fabuły powieści oraz realia lat 20-tych XX wieku. Przygotowane ilustracje, przedmioty a także kostiumy zachęcały do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.

Mieszkańcy Gminy Szemud ponownie nie zawiedli i udowodnili jak ważną rolę w życiu człowieka pełni książka. Czytano chętnie i równie entuzjastycznie się przebierano, ponieważ  zainteresowanym udostępniono stroje, oddające charakter powieści, które specjalnie na tę okoliczność wypożyczyliśmy z Teatru Muzycznego w Gdyni. Całość wydarzenia uświetniła obecność Organizatorów, którzy w pięknych kostiumach, towarzyszyli Czytelnikom podczas wystąpień. Każdy kto zechciał przeczytać fragment „ Przedwiośnia” otrzymał pamiątkowy egzemplarz lektury, ostemplowany okolicznościową pieczątką Prezydenta RP. Wśród tych wspaniałych ludzi, którzy postanowili zmierzyć się – w obecności zgromadzonej publiczności- z tak wielkim dziełem jakim jest tekst Żeromskiego, znaleźli się również zaproszeni Goście oraz Przedstawiciele Władz. Mieliśmy ogromny zaszczyt gościć i wysłuchać czytanego tekstu przez Panią/a: Bogdan Tokłowicz- Z-ca Prezydenta Miasta Wejherowa; Delegacja z Gminy Spytkowice; Aleksandra Perz- Przewodnicząca Rady Gminy Szemud; Ryszard Czarnecki- Przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego; Ryszard Kalkowski -Wójt Gminy Szemud z małżonką, którzy fragment lektury przeczytali po kaszubsku.

Narodowe Czytanie miało miejsce także w Łebnie podczas festynu „ Pożegnanie Wakacji”, który odbył się 8.09.br. W trakcie spotkania, gdzie głównymi odbiorcami były dzieci, Biblioteka Publiczna w Łebnie wraz z tamtejszym Wiejskim Ośrodkiem Kultury, wspólnie zadbali nie tylko o zabawę ale także o rozwój kultury. Podobnie jak w przypadku Dożynek przygotowano stoisko poświęcone tegorocznej lekturze:  „Przedwiośnie”. Mieszkańcy Łebna i okolic ponownie mieli zatem okazję by wziąć udział w ogólnopolskiej akcji czytania narodowych dzieł literackich.  Nie brakło pamiątkowych fotografii, miłych słów i uśmiechów- z przyjemnością będziemy powracać wspomnieniami do tych chwil.

Możemy być dumni jako Naród, że umiemy docenić utwory literackie, że umiemy się jednoczyć  i przeżywać wspólnie losy historii naszej Kochanej Ojczyzny. Zachęcamy by przez cały rok sięgali Państwo po polską literaturę, zwłaszcza tą z której czerpać możemy ogrom wiedzy o przeszłości. Dziękujemy wszystkim Mieszkańcom oraz Gościom za aktywny udział w akcji. Książka łączy pokolenia- łączy nas ta sama wiara i nadzieja, potrzeba ożywiania kultury. Za wkład w rozwój Kultury i czytelnictwa- dziękujemy!

J. Pranszke

 

 

Zapraszamy do pełnej galerii