Biblioteka Publiczna Gminy Szemud wraz ze swoimi filiami bibliotecznymi stara się systematycznie wnosić urozmaicenia do swojej działalności kulturalnej. W tym roku pierwszy raz zorganizowała „Przegląd Polskiej Piosenki”, skierowany do uczniów klas I – VIII szkół naszej Gminy oraz uczniów szkół średnich mieszkających na terenie Gminy Szemud. Odpowiednio wcześnie przekazaliśmy propozycję i warunki uczestnictwa wszystkim szkołom w naszej gminie. Umieściliśmy również informację na naszej stronie internetowej oraz w bibliotekach i miejscach często odwiedzanych przez naszych mieszkańców. Do końca mieliśmy nadzieję na zdecydowanie większe zainteresowanie. Zgłosiło się jednak tylko 8 osób. Bardzo Wam i Waszym opiekunom dziękujemy za chęci podjęcia się trudnego ale bardzo miłego wyzwania.
Dnia 28 września o godz. 10.00 odbył się I. Gminny Przegląd Piosenki Polskiej w Bibliotece w Szemudzie. Była oczywiście komisja oceniająca uczestników jak i nagrody dla tych pierwszych „odważnych”.
Komisja w składzie : – Ks. dr hab. Robert Kaczorowski – przewodniczący
– mgr Beata Geffroy
– mgr Elżbieta Nichnerowicz
oceniała uczestników pod względem: doboru repertuaru, poprawności wykonania, interpretacji utworu, pamięciowego opanowania tekstu, oryginalności utworu oraz za ogólny wyraz artystyczny.
W kategorii klas I – III usłyszeliśmy takie utwory: „ Małgośkę”; „Kundel bury”; „Niewiele mam”; „Tęcza”. W kategorii III klasy Gimnazjum: „ Byle jak”; „Czas nie będzie na nas czekał”; „Biegnę przed siebie”; „Pod wiatr”.
Poziom wykonania i ogólny wyraz artystyczny był na bardzo podobnym poziomie co utrudniało jurorom ocenę.
Ostatecznie w kategorii klas I – III
I miejsce zajęła Zoja Syguda,
II miejsce Zuzanna Hartyn – Leszczyńska, Agata Malinowska i Maja Hebel.
W kategorii klasy III Gimnazjum I miejsca nie przyznano.
II miejsce zajęła Karolina Okrój
III miejsce Agata Bendzmer, Zuzanna Szałach i Jakub Marszała.
Podsumowania i cennych uwag dokonał przewodniczący jury ksiądz Robert Kaczorowski znawca muzyki i śpiewu. Uważamy, że postawione cele takie jak – dbałość o polski dorobek muzyczny, uwrażliwienie na piękno muzyki i śpiewu czy promowanie umiejętności wokalnych dzieci i młodzieży z naszego terenu, zostały spełnione. Liczymy, że w przyszłym przeglądzie polskiej piosenki będzie jednak więcej osób zainteresowanych do czego przyczynią się zarówno rodzice jak i nauczyciele. Spotykamy się już za rok żeby posłuchać utalentowanej naszej młodzieży.
E. Nichnerowicz