Wieczór autorski z poezją w Bibliotekach

… „Jak chcesz osiąść na nowych terenach,

musisz poznać je w całości.

Dumni to ludzie i pomocni,

Nie znoszą kłamstwa, a kto im podpadnie,

Pamiętają latami”…

Dnia 16 i 23 lutego 2017 r. w Bibliotekach Publicznych w Kielnie i Bojanie odbyły się spotkania autorskie z Dariuszem Pyż. Twórczość literacką pana Dariusza tworzą cztery tomiki wierszy: „W moim ogrodzie”, „Moja szuflada”, Między Mną a Tobą Przestrzenie” i „Czas kominkowych wierszy ”. Przedmiotem rozmów podczas tych wieczorów była także wydana w 2016 r. powieść poetycka „Miłość odchodzi w sen. Wiara trwa, że powróci”. Akcja książki toczy się w ciągu kilkunastu godzin i prowadzi czytelnika od dawnej stolicy gminy Szemud, wsi Donimierz po Tybet i Kazachstan. Bohater powieści, choć fikcyjny to opowiedziane wydarzenia oparte są na wspomnieniach osób, które w latach pięćdziesiątych doświadczyły zsyłki w głąb Rosji. Na stronicach książki otwierają się wątki ludzi znajdujących się w traumatycznych sytuacjach próbujących poskładać pokaleczone psychicznie rany.

Spotkania przeplatane były także innymi autorskimi wierszami, nigdzie jeszcze niepublikowanymi, lecz dostępnymi obecnie wraz z wpisem autora w kronikach bibliotek. Dorobek poetycki pana Dariusza może być przykładem tego, że poezja jest słowem w najpiękniejszej postaci i żywiołem mowy, transu i modlitwy jednocześnie. Jest także wielką tajemnicą, która wymaga podejmowania prób do jej zgłębiania, a szukanie u samego źródła, czyli autora, jest tego najlepszym sposobem.

T. Sendacka, E. Dargacz

Zapraszamy do oglądania zdjęć ze spotkania w bibliotece w Bojanie

Zapraszamy do oglądania zdjęć ze spotkania w bibliotece w Kielnie