WIECZÓR KASZUBSKI

Z kronik Biblioteki Publicznej w Szemudzie wiemy, że I Wieczór Kaszubski odbył się 25 kwietnia 2014 roku. Pomysłodawczynią takich spotkań była Pani Irena Piastowska, a z wielkim zaangażowaniem przyłączyli się wówczas do organizacji ZKP koło Szemud oraz działające wówczas Stowarzyszenie Młodzi dla Regionu. Tematyka tych spotkań przez te kilka lat bywała różna, m.in. Lasy Kaszubskie; Jeziora Kaszubskie; Kuchnia kaszubska; Koleczkowianie; KGW Szemud i wiele innych. W 2019 r. w listopadzie miał miejsce X Wieczór Kaszubski, a potem pandemia zatrzymała nam czas na organizację tych wspaniałych spotkań. Ale mamy to już za sobą i właśnie 19 października reaktywowaliśmy Wieczorki Kaszubskie wspólnie ZKP, Stowarzyszenie Lesok oraz Biblioteka Publiczna Gminy Szemud.

Na zaproszenie prezesa ZKP Kazimierza Hermann tym razem gościliśmy w Centrum Samorządowym Tomasza Fopke, który nie wiadomo czy pamięta, ale był uczestnikiem naszego I Wieczorku Kaszubskiego. Pan Tomasz jest znaną osobowością w naszym regionie, kompozytor i literat tworzący głównie w języku kaszubskim. Animator kultury kaszubskiej, działacz społeczny i samorządowy; autor kilkunastu zbiorów literackich i śpiewników.
Pisze m.in. dla „Pomeranii”: recenzje regionalnych śpiewników i płyt. Tłumaczy poezję polską na język kaszubski, m.in. Juliana Tuwima (Nôsnôżniészé wiérztë dlô dzecy) i Jana Brzechwy (Brzechwa dzecoma). Jego utwory i tłumaczenia zostały wpisane na listę lektur podstawy programowej kształcenia w języku kaszubskim. Udziela swojego głosu jako lektor
(m.in. audiobooki: Hieronim Derdowski Ò panu Czôrlińsczim, co do Pùcka pò secë jachôł
i Aleksander Majkowski Żëcé i przigòdë Remùsa).

Na spotkaniu to właśnie swoją twórczość nam przedstawiał, w bardzo humorystyczny sposób więc nie raz na spotkaniu uczestnicy wybuchali gromkim śmiechem. Była recytacja,
ale i wspólne śpiewanie, rapowanie, hip-hop – oczywiście wszystko po kaszubsku.
To był bardzo miło i wesoło spędzony czas. Bardzo dziękujemy Panu Tomaszowi za przyjęcie zaproszenia i przedstawienie swojej bogatej twórczości literackiej, a także muzycznej.

Warto też wspomnieć, że na spotkanie przybyła do nas pani Daria Kaszubowska – pisarka książek, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników naszych bibliotek. Tematyka jest oczywiście ściśle związana z Kaszubami, m.in. Serce na Kaszubach; Smak tabaki; i również seria Saga Kaszubska. Bardzo ucieszył nas taki gość. Oczywiście nawiązaliśmy współpracę i kto wie, może niedługo będziemy gościć właśnie panią Darię na kolejnym naszym wieczorku.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.

Iwona Piastowska