Październik w bibliotekach

Rok szkolny rozpoczął się już na dobre. We wrześniu w bibliotekach ruszyły zapisy na zajęcia stałe i opracowania działań na kolejny rok szkolny, by dzieci miały ułatwiony dostęp do lektur i nie tylko. W październiku było już w naszych bibliotekach gwarno, dużo lekcji, spotkań, warsztatów. W każdej bibliotece poszczególne klasy odwiedzały biblioteki, zapoznały się
z księgozbiorem, by zaopatrzyć się w lektury. Przedszkolaki zaś przychodziły na spotkanie
z bajką, po której zapisywali się do akcji „Mała książka – Wielki człowiek”. Przypomnijmy po krótce, na czym polega akcja: każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Zapraszamy wszystkie przedszkolaki do Bibliotek Publicznych Gminy Szemud – w Bojanie, Kielnie, Łebnie oraz Szemudzie.

Kolejne nasze działania, jakie po wakacjach rozpoczęliśmy to niezawodna Planszomania, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Spotykamy się i gramy w różne gry, które również na co dzień są dostępne w naszych bibliotekach. W bibliotece w Bojanie powróciły Warsztaty Improwizacji Teatralnej, Warsztaty rozwojowe, które również w Kielnie znalazły swoich odbiorców. Biblioteka w Szemudzie i Łebnie zaprosiły po raz kolejny na warsztaty z programowania dla młodszych dzieci kodowanie z robotem Photon, a dla starszych Lego Mindstorms. Kodowanie, programowanie jest uważane za tzw. “trzeci język”, niezbędny w dzisiejszych czasach do odnalezienia się na rynku pracy i to niekoniecznie w branży związanej z nowymi technologiami. Podstawy programowania po prostu warto znać, choćby po to, aby lepiej orientować się w cyfrowej rzeczywistości, bezpiecznie i świadomie korzystać z nowych technologii, czy urządzeń elektronicznych. Udział w warsztatach rozwija logiczne myślenie, uczy skutecznie rozwiązywać problemy, rozwija pasje i zainteresowania,
a przy tym jest zwyczajnie dobrą zabawą.

Każda nasza biblioteka ma propozycję warsztatu kreatywnego. W tym miesiącu były to przeważnie jesienne warsztaty –  tym razem królowała dynia. Dla Pań odbyły się warsztaty kosmetyczne, w Bojanie zaś od dawna panie spotykają się na szydełkowaniu. Warto też wspomnieć, że od dłuższego czasu z inicjatywy samych czytelników przy bibliotece
w Szemudzie działa Klub Książki, a  w październiku również przy bibliotece w Kielnie ruszyły takie spotkania. Dyskusyjne Kluby Książki skupiają ludzi w różnym wieku, którzy lubią czytać
i spotykają się, aby porozmawiać o książkach. W Wielkiej Brytanii Kluby Książki działają od 1926 roku, w Polsce pierwsze grupy zostały założone kilkanaście lat temu. Spotkania takowe nie mają ściśle określonej formy, są otwarte dla wszystkich i każdy jest tu mile widziany. Uczestnicy świetnie się bawią, jest to okazja do poznania nowych ludzi, nowych autorów
i książek. Uważamy, że to dobry sposób spędzania czasu wolnego. Zapraszamy czytelników do naszych Klubów Książki.

W październiku zaprosiliśmy do naszej gminy Teatr Barnaby – teatr marionetkowy założony w 2014 roku w Gdańsku. Obecnie posiada cztery sceny lalkowe prezentujące jedenaście spektakli, w tym m.in.: “Baśń o rycerzu bez konia”, “Nic, dzika mrówka, Adam i Ewa”, “O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce”, “Calineczka”. Założycielem i twórcą scen jest Marcin Marzec – aktor, reżyser i scenograf marionetkowy. Teatr Barnaby regularnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w całej Polsce i Europie.
Przedstawienia teatru lalkowego zaprezentowane przez Teatr Barnaby można zobaczyć także na licznych festiwalach. Uczniowie klas 0 – III zobaczyli spektakl pt. „O najwspanialszym Piecuchu” to historia jednego z trzech synów starego króla, który chce udowodnić ojcu, że jest wartościowym człowiekiem i „coś z niego będzie”. Wyrusza więc na podbój świata na czarodziejskim koniu. Przy swoim boku ma zaczarowaną szablę, która pokona każdego potwora. Na swojej drodze napotyka wiele przygód. Mierzy się z niejednym smokiem, rozwiązuje także liczne zagadki.

Październik również był miesiącem rozpoczęcia cyklu w naszych bibliotekach Warsztatów czytelniczych z p. Martą Mital – Wydawnictwo Meandry. Takowe zajęcia już nie raz odbywały się u nas, gdyż jest to bardzo ciekawa oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Gwarantuje solidną dawkę literatury, ale i sporo pracy w poszczególnych grupach wiekowych. Na warsztatach nie brakuje twórczych dyskusji. Każda biblioteka z bogatego programu Wydawnictwa Meandry wybiera dla danej klasy temat na warsztat, m.in.: Odkrywamy moc książek obrazkowych (picture booków); Podróż przez baśnie H.Ch. Andersena; Wehikuł czasu – przenosimy się do średniowiecza; Co Anglicy robią w Egipcie, czyli współczesne odczytanie „W pustyni i w puszczy”; Pies w literaturze, czyli kto to szczeka w bibliotece?!. Warsztaty te są niezwykle korzystne dla pobudzenia ciekawości z różnych dziedzin wiedzy. Uczą pracy w grupie, a przede wszystkim pobudzają do sięgania po interesującą  książkę. Prowadząca pani Marta, to osoba potrafiąca solidnie prowadzić zajęcia i jednocześnie sprawić, by uczestnicy zostali jeszcze długo pod wrażeniem omawianego tematu i wartości  różnego gatunku literatury. Mamy nadzieję, że do końca roku szkolnego większość dzieci będzie mogła skorzystać z tej formy zajęć.

Myślę, że nasza oferta jest dość bogata. Zapraszam do śledzenia naszej strony internetowej www.biblioteka.szemud.pl, tam znajdą Państwo kalendarz wydarzeń. Wszelkie informacje również umieszczane są na naszym FB, wystarczy nas polubić.

Iwona Piastowska