Magiczna Moc Bajek 2023

„Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami…” – zapewne wszyscy pamiętają te słowa, napawające radością i ciekawością, za nimi, bowiem zawsze kryje się fascynująca opowieść…

Wspólne czytanie bajek ma ogromne znaczenie oraz wspaniale wpływa na rozwój małego człowieka. Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Dzięki czytaniu odpowiedniej literatury, dzieci wzbogacają się wewnętrznie. Rozwijają swą wyobraźnię, ale też w dialogu często wypowiadają się na temat danych postaci i ich dobrych, czy złych uczynków, a przecież każde dziecko pragnie, aby zawsze triumfowało dobro i sprawiedliwość. Bajki i baśnie to brama do wspaniałego przeżycia przygód wraz z ich bohaterami, ale to też forma zaspokajania potrzeb takich jak akceptacja, bezpieczeństwo, czy poczucie bycia kochanym.

W minionym roku 2022 zainspirowana projektem „Magiczna Moc Bajek” we współpracy ze szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Łebnie, jako bibliotekarz, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, postanowiłam kontynuować przygodę z bajką. Spotkania te skierowane były w szczególności do najmłodszych odbiorców klas 0.

Osobiście bajki z dawnych lat są bliskie memu sercu, dlatego i w tym roku nie zabrakło Misia Uszatka, czy Rumcajsa. W każdym miesiącu począwszy od stycznia, kończąc na czerwcu, spotykaliśmy się z Grupą Przedszkolną „Muchomorki” i „Kangurki” SP z Łebna oraz gościnnie w kwietniu z klasą 0 i 1 SP z Łebieńskiej Huty w bibliotece, aby poznać bajki dawne, ale też współczesne. W czerwcu gościnnie w bibliotece w Szemudzie przedstawiłam wszystkim klasom 0 bajkę Jaś i Małgosia.

Aby uatrakcyjnić odwiedziny dzieci, postawiłam na charakteryzację własną i otoczenia. Upodabnianie się do postaci bajkowych stało się moim priorytetem, co sprawiało wiele radości odwiedzającym mnie przedszkolakom.

Na zakończenie naszych spotkań, otrzymałam od dzieci podziękowania w postaci pięknych własnoręcznie zrobionych laurek. Serce rośnie i największe trudy idą w niepamięć, gdy wdzięczność dzieci wyrażana jest czułym uściskiem i pięknym „Dziękujemy”.

W imieniu własnym oraz Biblioteki Publicznej Gminy Szemud pełna wdzięczności również dziękuję wychowawcom oddziałów przedszkolnych za owocną współpracę i zaangażowanie.

                                                                                                                                                                           

   Lis Grażyna

Łebno

Szemud