Noc w Bibliotece

Wakacje są czasem odpoczynku, zabawy i najlepszym momentem na przeżycie niecodziennej przygody. Biblioteki Publiczne Gminy Szemud po przerwie wróciły do organizowania niecodziennego wydarzenia, które to zawsze cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych dzieci, a mowa tu o Nocy w Bibliotece.

W m-cu lipcu w Bibliotece w Łebnie i Kielnie miały miejsce Pirackie Noce : „Oto Piraci! Oto postrach mórz! Wielkie kłopoty czekały tych, którzy mieli pecha ich spotkać… Życie piratów zawsze było przygodą..” Impreza rozpoczynała się o 16:00 i trwała do godziny 22:00.

Po przywitaniu, dzieci uczestniczące w zabawach, miały za zadanie odszukać ukryte wskazówki w przeróżnych zakamarkach biblioteki.  Pierwszym etapem było wyciągnięcie listu z butelki, odczytanie go, a następnie dzięki kawałkowi mapy, który był w rulonie listu z wskazaniem na umiejscowienie kolejnej wiadomości, wykonanie powierzonych im zadań. Każde zadanie z elementem mapy odsyłało do innej skrytki. Podczas tej imprezy uczestnicy mieli okazję poznać życie i zwyczaje pirackie, samodzielnie stworzyć sobie piracką czapkę oraz szablę. Wiadomo, że ruch to zdrowie, więc nie zabrakło grupowych konkurencji ruchowych takich jak stąpanie po tratwach i omijanie rekinów czy szorowanie pokładu: Ta zabawa z piłeczkami i wrednym Henrym, przysporzyła dzieciom wiele radości. Nie każdemu udało się trafić do otwartej buzi pirata, ale finalnie pięknie wysprzątano łajbę. Głodny pirat to zły pirat, więc wszyscy chętnie zasiedli do stołu, na którym zapachem nęciły kawałki pizzy. Przedostatnim zadaniem dla małych korsarzy, było uważne obejrzenie filmu. I tak nastał czas na ostatni kawałek mapy z kluczem i wskazówką umieszczenia skarbu, który to został odnaleziony przez dzielnych piratów. Kapitan dumny z tak wspaniałej drużyny, po otwarciu skrzyni, pasował wszystkich na piratów swą szablą. Na znak przynależności do załogi, każdy otrzymał medalion, pamiątkowy dyplom oraz cząstkę skarbu.

W sierpniu zaś odbyła się trzecia noc tym razem w Szemudzie, a była to Misja Detektywistyczna. Wszystkich uczestników przywitała pani dyrektor Iwona Piastowska i poprosiła aby dzieci pomogły w odnalezieniu skradzionej bardzo cennej książki z biblioteki.

Na początku tej niezwykłej misji mówiliśmy, jakie ma cechy detektyw, aby jak najszybciej odnaleźć sprawcę i zaginioną książkę. Następnie, dzieci musiały kierować się do pomieszczenia, gdzie czekała na nich niespodzianka w postaci gofrów, którą przygotowały Pani Magda i Pani Janina z KGW Szemud. Po słodkim poczęstunku zaczęliśmy przygotowywać wszystkie potrzebne rzeczy do zrobienia atrybutów detektywa – lupy i legitymacji. Najważniejszą rzeczą, jaką dzieci musiały zrobić, a raczej zgadnąć, było znalezienie złodzieja bezcennej książki. Dostały akta sprawy kierowanej przez policję, w których znajdowały się potrzebne informacje do rozwiązania zagadki. Każda grupa miała do przeczytania i rozwiązania akta i szyfry, by wyłonić jednego z trzech podejrzanych o kradzież książki. Po wskazaniu podejrzanego każdy musiał przejść niezwykły tor przeszkód między regałami, który kończył się fotobudką w Kąciku małego czytelnika. Chwilę po 18:00, zabraliśmy dzieci na patio Urzędu Gminy, gdzie odbyły się zajęcia ruchowe w postaci Twistera i A Ty skacz. Po tak intensywnych zabawach, w czytelni czekała na nich ciepła pizza i napoje, aby mogli zregenerować siły. Po odpoczynku, czekała na nich jeszcze jedna zabawa Wyturlaj sobie, podczas której musieli namalować zgodnie z wyrzuconą ilością kostek swojego detektywa i podejrzanego. Wracając do biblioteki, dzieci bez trudu odnalazły zaginioną książkę i przekazały na ręce pani dyrektor. Po wszystkich atrakcjach przyszedł czas na seans filmowy, a jeśli kino to oczywiście musi być popcorn, który to również przygotowały panie z KGW Szemud, za co bardzo DZIĘKUJEMY. Zwieńczeniem nocki, była piniata w kształcie lupy, którą dzieci musiały rozbić, co udało im się po dłuższej chwili. Ze środka wypadły przygotowane upominki dla każdego uczestnika z odznaką SUPER DETEKTYWA.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych nocy w bibliotekach, za odnalezienie cennego skarbu przez piratów i za pomoc w odnalezieniu cennej książki Super Detektywom. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawiliście. Do zobaczenia w bibliotece.

Łebno

Kielno