II Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Jana Piepki

Dnia 13 czerwca 2023 r. w Centrum Samorządowym w Szemudzie Biblioteka Publiczna Gminy Szemud zorganizowała po raz kolejny Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Jana Piepki. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży ze szkół z terenu powiatu wejherowskiego. Współorganizatorami konkursu było Starostwo Powiatowe, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz ZKP o/Gminy Szemud. Celem tego konkursu  było przede wszystkim popularyzacja twórczości pisarza, jak i kształtowanie kultury  żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich. Wszystkich przywitał i otworzył konkurs Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski. Wiersze recytowało 35 uczestników w czterech grupach wiekowych. Byli reprezentanci szkół m.in. z Choczewa, Góry, Nowego Dworu Wejherowskiego, Redy, Rumi, Ciekocinka. Z terenu naszej gminy udział wzięły szkoły z Kielna, Jeleńskiej Huty, Szemuda, Łebna i Łebieńskiej Huty. Po wysłuchaniu recytacji wierszy wszystkich uczniów jury w składzie: Kazimierz Hermann-Prezes ZKP; Dariusz Majkowski – pisarz kaszubski reprezentant Muzeum oraz Jarosław Ellwart – szef Wydawnictwa Region, wybrało zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych:

Kategoria wiekowa przedszkole i „0”

I miejsce                     Szymon Schroeder                 SP Kielno

Kategoria wiekowa klas I-III

I miejsce                     Milena Pranszke                    ZSP Szemud

II miejsce                    Oliwia Garzombke                 SP Kielno

III miejsce                   Natan Okoń                           SP Nowy Dwór Wejherowski

Wyróżnienie               Martyna Bojke                       SP Kielno

Magdalena Szweda               SP Łebno

Kategoria wiekowa klas IV – VI

I miejsce                     Agata Andryskowska             SP Jeleńska Huta

II miejsce                    Zuzanna Funk                        SP Nowy Dwór Wejherowski

III miejsce                   Oliwia Bojke                           SP Kielno

Wyróżnienie              Tatiana Domarus                   SP Łebieńska Huta

Wiktoria Sypion                     SP Łebieńska Huta

Kategoria wiekowa klas VII – VIII

I miejsce                     Szymon Rzeszewicz               SP Jeleńska Huta

II miejsce                    Blanka Gruba                         SP Nowy Dwór Wejherowski

III miejsce                   Martyna Ptach                       ZSP Szemud

Wyróżnienie              Mateusz Schuttenberg          ZSP nr.2 Reda

Została też przyznana Nagroda Specjalna Prezesa ZKP o/Gminy Szemud za najlepszą kaszubszczyznę lesôcką, a otrzymał ją Mateusz Pionk z SP Jeleńska Huta. Zwycięscy otrzymali z rąk komisji dyplomy i nagrody, a pozostali drobne upominki. Wszystkim jeszcze raz serdecznie GRATULUJEMY i zapraszamy już na początku przyszłego roku, gdyż po rozmowach z nauczycielami kolejna edycja odbędzie się w lutym-marcu.

I.Piastowska