V Powiatowy Konkurs Recytatorski Twórczości Alojzego Nagla

„Proszã waji, miłé dzôtczi,

Pò kaszëbskù  nie zabôczta !

Pò kaszëbskù gôdôł stark,

Pò kaszëbskù rozmiôł tatk…”.                                                                                                                                                           A. Nagel

Dnia 31 maja 2023 roku o godz. 9:00 w Centrum Samorządowym w Szemudzie pod patronatem Starosty Wejherowskiego oraz Wójta Gminy Szemud odbył się V Powiatowy Konkurs Recytatorski Twórczości Alojzego Nagla.

Organizatorami byli Biblioteka Publiczna Gminy Szemud przy współudziale Starostwa Powiatowego oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży szkół podstawowych powiatu wejherowskiego. Inicjatorom przyświecał nadrzędny cel poznawania i popularyzacji literackiego dorobku pisarza oraz pielęgnowania mowy kaszubskiej, o co w swoich tekstach prosił sam literat.  Na początku wszystkich powitał Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski, wyraził swoją wielką aprobatę, że dzieci chcą uczyć się poezji naszego rodzimego pisarza. Z siłą i czarem poezji zmierzyło się 34 uczestników ocenianych przez jury w składzie Pani Agata Grenwald, Pan Dariusz Majkowski, Pan Kazimierz Hermann. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, biorąc pod uwagę dobór i interpretację tekstu, jego pamięciowe opanowanie, kulturę słowa, komisja wybrała najlepszych recytatorów:

Kategoria przedszkola i „0”

I miejsce                     Szymon Schroeder                 SP Kielno

II miejsce ex aequo    Rozalia Cząstka                      SP Kielno

Hubert Hebel                         Przedszkole Bojano

Kategoria klas I – III

I miejsce                    Maria Hebel                           SP Bojano

II miejsce                   Natan Okoń                            SP Nowy Dwór Wejherowski

III miejsce                  Karina Gonczarenko              SP Nowy Dwór Wejherowski

Wyróżnienia              Milena Pranszke                    SP Szemud

Nela Kotulska                         SP Karczemki

Kategoria  klas IV – VI

I miejsce                     Amelia Meyer                        SP Kielno

II miejsce                    Agata Andryskowska             SP Jeleńska Huta

III miejsce                   Aleksandra Dampc                SP Bojano

Wyróżnienia               Milena Gonczarenko             SP Nowy Dwór Wejherowski

Wiktor Krampa                      SP Łebno

Kategoria  Klasy VII – VIII

I miejsce                     Mateusz Schuttenberg          ZSP nr. 2 Reda

II miejsce                   Urszula Cempa                      SP Kielno

III miejsce ex aequo   Blanka Gruba                         SP Nowy Dwór Wejherowski

Lena Lawrenc                         SP Jeleńska Huta

Zostały też wręczone NAGRODY SPECJALNE za wybór prozy Alojzego Nagla, które otrzymały Helena i Zofia Schuttenberg z ZSP nr. 2 w Redzie. Niestety nie było z nami w tym roku rodziny pisarza, jednak pozdrawiali wszystkich uczestników i jak co roku ufundowali nagrodę specjalną – finansową, a komisja przyznała ją: Szymonowi Schroeder SP Kielno oraz Mateuszowi Schuttenberg ZSP nr. 2 Reda.  Wszystkim laureatom i uczestnikom pogratulowano, a komisja wręczyła dyplomy i nagrody.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania jury oraz wszystkim uczestnikom i przygotowujących ich nauczycielom-rodzicom. Zapraszamy do nas.

I.Piastowska