Nowa siedziba biblioteki w Szemudzie

Biblioteka w Szemudzie po dwóch latach wróciła na miejsce, w którym to była od 1973r.- czyli w tym roku dokładnie 50 lat temu. W 1973r. biblioteka przeniosła się z tzw. domu nauczyciela do nowo wybudowanej Remizy strażackiej. Tam najpierw była w garażu na auto strażackie, potem duża sala została przedzielona i tam biblioteka miała swoją siedzibę do 2021r. – dokładnie 60 m2. Sala, która była obok służyła przez te wszystkie lata na różne działania m.in. zebrania wiejskie; sąd; zabawy; dyskoteki; bale karnawałowe; spotkania; konkursy gminne; sesje rady gminy itp. Na przestrzeni tych 48 lat różne były pomysły na ten budynek, który w miarę upływu czasu coraz bardziej przestawał spełniać wymogi użyteczności publicznej. Wiele remontów, prób upiększania i dostosowania do obecnych czasów. Były też plany rozbudowy budynku jak i pomysł utworzenia Urzędu Gminy w tym miejscu. Ostatni poważny remont odbył się w 2013r., aby dostosować wnętrze do pędzącego rozwoju multimedialnego. Jednak metrażowo nic się nie zmieniało, działalność się coraz bardziej rozrastała, coraz więcej działań, coraz więcej projektów, było już nam naprawdę ciasno.

Gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy plan rozbudowy byliśmy w ogromnym szoku, ale też i niedowierzaliśmy, że tak ogromna inwestycja może powstać na miejscu naszej małej biblioteki. I właśnie dziś możemy powiedzieć – UDAŁO SIĘ. Od 6 marca w Centrum Samorządowym mamy piękną nowoczesną dwukondygnacyjną bibliotekę – prawie 270 m2. Na parterze mieści się wypożyczalnia z punktem obsługi czytelnika jak i piękny kącik małego czytelnika. Z wypożyczalni przemieszczamy się schodami na antresolę z kafejką internetową, tuż obok czytelnia – można przy stole poczytać, ale również są wygodne pufy, które już pokochały dzieci i młodzież. Jest to też fajna przestrzeń do przeprowadzenia czy to warsztatów różnego typu jak i na małe kameralne spotkania, nasze koła zainteresowań itp. Udało się nam też stworzyć piękny pokój „cichej pracy”. Jeśli ktoś potrzebuje spokoju, pisze pracę, przygotowuje prezentacje – to idealne miejsce do tego. Pięknie to się wszystko prezentuje, gdyż wszystko jest przeszklone i widok z pokoju „cichej pracy” na całą wypożyczalnie jest imponujący. Dlatego chcieliśmy wszystkich zaprosić do odwiedzenia, zobaczenia, zapisania się do biblioteki publicznej w Szemudzie. Przypominamy również, że od 2020r. tworzymy nową sieć bibliotek publicznych Gminy Szemud. W maju 2020r. otworzyliśmy w  nowej lokalizacji Bibliotekę w Kielnie przy ul. Oliwskiej 46 w pięknym zabytkowym w pełni wyremontowanym budynku przy szkole i placu zabaw. We wrześniu 2021r. otwarcie nowej siedziby Biblioteki w Łebnie, również w pięknym ceglanym budynku przy szkole w centrum wsi. I teraz marzec 2023r. nowa siedziba Biblioteki w Szemudzie. Każda z tych bibliotek posiada to samo wyposażenie, podobne umeblowanie, a znakiem rozpoznawczym naszych bibliotek jest książkowy zegar.

Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie współpraca wielu osób, zrozumienie i docenienie roli biblioteki w środowisku przez władzę gminy – przede wszystkim Pana Wójta Ryszarda Kalkowskiego wraz z całą Radą Gminy. Za co bardzo DZIĘKUJEMY, wszyscy mieszkańcy, ale i dyrekcja wraz z pracownikami bibliotek. Jako Dyrektor chciałabym przede wszystkim bardzo podziękować swojemu zespołowi, bez którego nie byłoby tak pięknie, wasza kreatywność dodaje mi skrzydeł. Nie jest nas dużo, ale RAZEM możemy wiele. Dziękuję Paniom architektkom P. Beacie z  „bgprojekt” oraz Pani Agacie z Urzędu Gminy za takie wspaniałe aranżacje wnętrz bibliotek. Jednak nie byłoby tak pięknie, gdyby nie wspaniały Pan Andrzej “MAK-MEBLE”, który te wszystkie projekty urzeczywistnił. Panie Andrzeju BARDZO DZIĘKUJEMY. Chciałabym również bardzo podziękować naszym rodzinom, które również nas wspierały i pomagały, jak wiadomo w naszych bibliotekach pracują same kobiety, dlatego pomoc mężów, ale i całych rodzin jest wielkim wsparciem. Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy nam pomagali i wspierali.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO NASZYCH BIBLIOTEK.

Iwona Piastowska