Kafejki Aktywnego Seniora

Przy bibliotekach publicznych w naszej gminie działają kafejki aktywnego seniora, głównie są to spotkania dla członków Stowarzyszenia Lesok. Jednak udział mogą brać wszystkie zainteresowane osoby. Chodzi tu też o integracje wielopokoleniową i to się dzieje. Na przełomie lutego i marca w każdej bibliotece odbyły się kolejne wykłady lek. med. P. Teresy Opalińskiej – Fundacja SALVERE. Jak już wspominaliśmy  Pani doktor jest na emeryturze i chce pomagać poprzez takie prelekcje. Pierwsze wykłady miały miejsce z listopadzie ub.r. Tym razem wysłuchaliśmy prelekcji: „Jak utrzymać i zmagazynować prawidłowy poziom wit. D.” Pani doktor bardzo skrupulatnie przedstawiła temat, namawiając nas do tego aby korzystać z nasłoneczniania się każdego dnia przez 20 minut w godzinach 10:00-15:00. Ponieważ 95% zapotrzebowania na wit. D pokrywa synteza w skórze, pozostałe 5% pokrywa żywność – tłuste ryby, dobre jajka, mleko i ciemnozielone warzywa.

Wykłady te cieszą się dużą popularnością i na pewno będą kontynuowane, kolejne już na przełomie maja i czerwca. Bardzo dziękujemy Pani doktor za swoje zaangażowanie i chęć pomocy mieszkańcom naszej gminy.

Również po raz kolejny odbyły się warsztaty skutecznego zapamiętywania pod wdzięczną nazwą „Fitness dla mózgu”. Pani Aleksandra z Klubu 200 IQ w sposób warsztatowy pokazywała, jak zachęcić mózg do regularnego ćwiczenia, tak aby lepiej pracował. Uważność poprawia naszą pamięć, a kreatywność to umiejętność, którą można rozwinąć w każdym wieku. Warsztaty te były intensywne, ciekawe ale też bardzo wesołe.

Nasi seniorzy chętnie spotykają się w naszych bibliotekach, aby porozmawiać ze sobą czy też pograć w gry planszowe, a w bibliotece w Kielnie raz w miesiącu korzystają z warsztatów plastycznych „Rysunek dla seniora”. Zapraszamy do naszych kafejek.

I.Piastowska

Bojano