22 rocznica śmierci J.Piepki

„Jest taka góra na Kaszubach, w której spoczywa śpiące wojsko. Nikt nie wie, gdzie ona jest i jak ją znaleźć. Wojska w niej jest tak wiele i taką moc ma straszną, że może zmóc największe zło…

„Hanesk” – Jan Piepka

Pędzącego czasu nic nie zatrzyma, czas nie stoi w miejscu. Płynie jak rwąca rzeka, która porywa nas w codzienności. W tej codzienności jest jednak jedna mała chwilka, która co roku 8 marca nas jednoczy. Pozwala zatrzymać się na moment, by powspominać człowieka, którego wśród nas nie ma już od lat. Zgromadzeni na mszy świętej w intencji Patrona Biblioteki Publicznej w Łebnie – Jana Piepki, w 22 rocznicę jego śmierci, pełni wdzięczności za dar życia oraz bogatej twórczości, w skupieniu zanieśliśmy swoje modlitwy i podziękowania. Po nabożeństwie najbliższa rodzina, delegacja Biblioteki Publicznej Gminy Szemud oraz delegacja Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego złożyła znicze i kwiaty na grobie pisarza. Tradycją od lat jest pamiątkowe zdjęcie przy mogile i odwiedziny Izby Pamięci Jana Piepki w bibliotece, z umieszczeniem wpisów w Księdze Pamiątkowej.

Podczas spotkania zaprezentowano uczestnikom wznowienia, w pięknej, nowej szacie graficznej wszystkich 6 powieści patrona tj: „Szumiące wrzosy”, „Komu przypisano miłość”, „Cisza”, „Hanesk”, „Dzieżby w głogach”, „Purtlowe stegny”.

Seria ta powstała z inicjatywy Biblioteki Publicznej Gminy Szemud i jest owocem współpracy z Wydawnictwem Region. Serdecznie dziękujemy panu Jarosławowi Ellwart jak i całemu zespołowi, za trud włożony w wydanie prozy Piepki. Niech tytuły te godnie reprezentują literaturę kaszubską w naszych bibliotekach i nie tylko.

Lis Grażyna