Kolędy patriotyczne

W czasie, gdy wokół nas rozbrzmiewają kolędy, kierując naszą uwagę na wydarzenia, które przed dwoma tysiącami lat rozegrały się w Betlejem, w naszych bibliotekach w Kielnie i w Łebnie w dniach 17, 18 i 24 stycznia również słychać było te Bożonarodzeniowe utwory. Ale były to inne pieśni, nie takie, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Owszem, słyszeliśmy znane melodie naszych polskich kolęd, ale słowa były już dla nas całkowicie nieznane…

Dziękujemy ks. Robertowi Kaczorowskiemu, proboszczowi z Szemuda, za jego inicjatywę przedstawienia słuchaczom kolęd patriotycznych; utworów, które powstały w czasie powstania listopadowego (1830 r.) i styczniowego (1963 r.), na przełomie wieków XIX i XX, w czasie, gdy Polska cieszyła się odzyskaną niepodległością (1918 r.), z okresu I i II wojny światowej oraz czasu polskiej Solidarności (1981 r.).

Wykonane przez ks. Roberta kolędy, choć smutne i poważne w swej treści, zwracały naszą uwagę na niezwykłe postawy polskich patriotów, którzy w trudnych chwilach istnienia i nieistnienia Polski pisali wzruszające teksty, podkładali je pod melodie znanych kolęd i w ten sposób wyrażali swoją nadzieję, że duch w narodzie nie osłabnie.

Dziękujemy ks. Robertowi za wykonanie tych kolęd i za jego komentarz do każdej z nich. Życzmy też sobie, aby każdy z nas, szczególnie w tym trudnym czasie, gdy jesteśmy świadkami wydarzeń za naszą wschodnią granicą, wciąż miał świadomość, że wolność jest wartością, której wciąż musimy strzec.

Kolęda lagrowa

(na melodię Jezus malusieńki)

Jezus Malusieńki

Leży wśród stajenki