Powstanie listopadowe – jak zwyciężyć Rosję?

1 grudnia w Bibliotece Publicznej w Kielnie miał miejsce wykład o Powstaniu Listopadowym, który to wygłosił ks. prof. dr hab. Zdzisław Kropidłowski. W kameralnym gronie mieszkańcy Kielna z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w przygotowany przez ks. prof. wykład i prezentację.

Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830–1831 – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).

Po upadku powstania cesarz Mikołaj I Romanow wypowiedział słowa: Nie wiem, czy będzie jeszcze kiedy jaka Polska, ale tego jestem pewien, że nie będzie już Polaków.

W Wojsku Polskim w rocznicę wybuchu powstania obchodzony jest Dzień Podchorążego.

Ks. prof. z wielkim zaangażowaniem przedstawiał wiele wątków i informacji związanych z danym tematem. Oczywiście wszystkich najbardziej interesowała odpowiedź na pytanie, które nurtuje obecnie cały świat: Jak zwyciężyć Rosję? Ukazał się przygotowany slajd przez ks. prof. odnoszący się do Powstania Listopadowego, jednak wspólnie stwierdziliśmy, że w tej kwestii dużo się nie zmieniło. Trudny to na pewno temat, ale trzeba je podejmować, dlatego też dziękujemy bardzo ks. Zdzisławowi za podjęcie inicjatywy współpracy z biblioteką. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się z ks. prof. w naszych bibliotekach.