Wiôldżé czëtanié w Szemôłdze!

Dla mieszkańców regionu Kaszub grudzień jest miesiącem, w którym w sposób szczególny obchodzimy święto języka kaszubskiego. 2 grudnia 2022r. w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie odbyły się bowiem powiatowe eliminacje konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. W tym roku to właśnie Szemud miał zaszczyt gościć najlepszych reprezentantów gmin powiatu wejherowskiego. Wielkie święto czytania kaszubskiej literatury zgromadziło łącznie 94 uczestników.

Zanim rozpoczęły się prezentacje uczestników, głos zabrał Wójt Gminy Szemud Pan Ryszard Kalkowski. Po przywitaniu zgromadzonych gości, przedstawiono skład komisji konkursowej: dla kategorii klas I-II, III-IV, V-VI Pan Kazimierz Hermann- przewodniczący, Pani Iwona Stenka oraz Pani Julia Domarus i dla kategorii klas VII-VIII, szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych Pan Gracjan Fopke- przewodniczący, Pan Robert Groth i Pani Justyna Pranszke. Następnie udano się na przesłuchania. Każdy uczestnik po wylosowaniu fragmentu utworu literackiego, odczytywał go przy komisji. Oceniając występy zwracano uwagę przede wszystkim na tempo czytania, poprawność fonetyczną, uwzględnianie znaków interpunkcyjnych, interpretację utworu. Wbrew wszelkim opiniom, strój kaszubski choć jest przyjemnym dla oka akcentem występu i okazaniem przynależności do kultury regionu, nigdy nie powinien decydować o wygranej w konkursach, gdzie główną ideą jest prezentacja samego języka kaszubskiego. Laureatami zostali:

Kategoria: kl. I-II

1 miejsce-                   Magdalena Płotka- Garstka

2 miejsce-                   Rozalia Płotka

3 miejsce-                   Anna Wodniczak

Wszystkim Uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy, a Laureaci otrzymali także nagrody rzeczowe ufundowane przez Organizatorów. Całość uroczystości uwieczniono na licznych nagraniach i zdjęciach. Na zakończenie Dyrektor GCKSiR Pan Tomasz Stein, podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację konkursu m.in. Panu dr Dariuszowi Majkowskiemu (Koordynator finału regionalnego konkursu), Pani Iwonie Piastowskiej ( Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud) oraz członkom komisji. Podziękowania skierowano także w kierunku nauczycieli i opiekunów, którzy poprzez swój wkład pracy, zaangażowanie i umiejętności przekazują niezbędną wiedzę, umożliwiając dzieciom i młodzieży udział w tego typu inicjatywach.

Tereny Lesôków, do których zalicza się obszar Gminy Szemud, to miejsce na mapie Pomorza gdzie kaszubszczyzna jest obecna nie tylko od święta ale przede wszystkim w codziennym życiu. Mieszkańcy Szemuda i okolic w większości pięknie posługują się językiem kaszubskim- i to jest powód do radości i dumy! Już dawno skończyły się bowiem trudne czasy, gdzie przez długie lata język ten był wyśmiewany a naród kaszubski traktowany z pogardą. Dziś w XXI wieku możemy otwarcie, bez żadnego poczucia wstydu i odrzucenia, z pełną satysfakcją powiedzieć: Tak- jestem Kaszubą! Żywy język kaszubski jest wyznacznikiem naszego pochodzenia- wartości, oddania czci przodkom. Wciąż jednak niewielu z nas posiada umiejętność czytania bądź pisania w rodzimym języku. Ideą konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô” jest właśnie m.in. zwrócenie uwagi na ten problem i zarazem zachęcanie do rozwoju tej umiejętności. Konkurs ten jest świetną okazją do promocji utworów literackich i pogłębiania wiedzy o literaturze kaszubskiej, która współcześnie odradza się dzięki wielu działaczom regionu. U progu nadchodzącego Nowego Roku warto życzyć nam wszystkim oprócz zdrowia, pomyślności i spokoju także mądrych postanowień noworocznych. Jednym z nich niech będzie dbałość o nasz język kaszubski abyśmy zgłębiali wiedzę i umiejętności z nim związane. Niech ta zdolna młodzież i dzieci czytająca po kaszubsku, stanie się inspiracją dla nas wszystkich i wzorem do naśladowania.

Gratulujemy wszystkim Uczestnikom- bez względu na wygraną- umiejętności pięknego czytania w języku kaszubskim i zachęcamy do dalszego poszerzania wiedzy i udziału w konkursach i innych wydarzeniach regionalnych. Gratulujemy także Rodzicom Uczestników- macie Państwo wspaniałe i zdolne dzieci! Cieszy fakt, że kaszubszczyzna jest pielęgnowana w tak wielu domach.

Zdobywcy I,II,III miejsca reprezentowali powiat wejherowski w Wielkim Finale, który odbył się 9 XII w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie. Zdobywcą I miejsca w kategorii kl. VII-VIII został mieszkaniec naszej gminy Fabian Okrój- uczeń Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie- GRATULUJEMY.

Justyna Pranszke