Narodowe Czytanie 2022

W naszej Gminie Narodowe Czytanie odbyło się po raz kolejny w trakcie Dożynek Gminnych 04.09.  Do czytania w tym roku wybrane zostały Ballady i romanse, które opublikowano w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główną część pierwszego tomu Poezji Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Biblioteka Publiczna Gminy Szemud w swoim namiocie przygotowała klimatyczną przestrzeń, aby każdy mógł zagłębić się w lekturze. W akcji chętnie brali udział wszyscy zgromadzeni mieszkańcy, jak również zaproszone delegacje. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie egzemplarz lektury. Dziękujemy wszystkim Mieszkańcom oraz Gościom za aktywny udział w akcji. Pokazuje to nam jak ta akcja jest ciekawa i potrzebna, aby wciąż wydobywać bogactwo literatury polskiej.

Szczególne podziękowania kierujemy również do wolontariuszy, którzy w tym roku wyjątkowo aktywnie pomagali nam przy Dożynkach Gminnych. Kochani byliście wspaniali.

Dziękujemy również Pani Dyrektor ZSP Szemud jak i Pani W-ce Dyrektor za wypożyczenie strojów kaszubskich, dzięki nim nasi wolontariusze prezentowali się pięknie.