Warsztaty czytelnicze

Od października ubiegłego roku w Bibliotekach Publicznych Gminy Szemud odbywają się raz w miesiącu Warsztaty czytelnicze, jest to bardzo ciekawa oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Gwarantują one solidną dawkę literatury ale i sporo pracy w poszczególnych grupach wiekowych gdzie również nie braknie twórczych dyskusji.

Każda biblioteka z bogatego programu Wydawnictwa Meandry – wybiera dla danej klasy  temat na warsztat, m.in.: Odkrywamy moc książek obrazkowych (picturebooków); Podróż przez baśnie H.Ch. Andersena; Wehikuł czasu – przenosimy się do średniowiecza; Co Anglicy robią w Egipcie, czyli współczesne odczytanie „W pustyni i w puszczy”; Pies w literaturze, czyli kto to szczeka w bibliotece?!.

Jak wyglądają takie zajęcia? Warsztaty czytelnicze „przyjeżdżają do uczniów”. Długość zajęć została dostosowana do jednostek lekcyjnych. Trwają na ogół – 45 lub 90 minut. Wszelkie niezbędne  materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć zapewnia osoba prowadząca.

Warsztaty te są niezwykle korzystne dla pobudzenia ciekawości z różnych dziedzin wiedzy. Uczą pracy w grupie a przede wszystkim pobudzają do sięgania po interesująca  książkę. Prowadząca – p. Marta Mital z Wydawnictwa Meandry, to osoba potrafiąca solidnie prowadzić zajęcia i jednocześnie sprawić, by uczestnicy zostali jeszcze długo pod wrażeniem omawianego tematu i wartości  różnego gatunku literatury.

Bardzo dziękujemy prowadzącej za tak miłe i dogłębne podejście do wybranych przez nas zagadnień a dzieciom i młodzieży za udział i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że do końca roku szkolnego większość dzieci będzie mogła skorzystać z tej formy zajęć. Zapraszamy na kolejne warsztaty, założenie nasze jest takie aby tego rodzaju zajęcia odbywały się w bibliotekach raz w miesiącu.

Przypominamy również, że w okresie gdy nie mogliśmy robić takich warsztatów na żywo, powstała seria pt. Klub Młodego Czytelnika w Pandemii – 10 filmików z takimi właśnie warsztatami. Wszystkie są dostępne na naszej stronie internetowej www.biblioteka.szemud.pl w zakładce Biblioteka Online jak i na FB Biblioteki. Zachęcamy do korzystania.

Bojano

Szemud