Rozstrzygnięcia konkursów plastycznych „Ulubiony bohater bajkowy”; „Święta Rodzina”

W listopadzie Biblioteka Publiczna Gminy Szemud ogłosiła dwa konkursy plastyczne, które ostatnimi czasy cieszą się dużą popularnością. I tym razem nasi mieszkańcy nie zawiedli, to też za sprawą dobrej współpracy z szkołami. Ilość prac jakie do nas dotarły była imponująca, na oba konkursy w sumie otrzymaliśmy 170 prac. Komisja w składzie Karina Treder – przewodnicząca oraz Grażyna Lis i Joanna Formela, miała bardzo trudne zadanie – mówiła, że to była bardzo ciężka praca.

Konkurs „Ulubiony bohater bajkowy” skierowany był do dzieci przedszkolnych i nauczania wczesnoszkolnego, a jego cel to m.in. propagowanie tradycji obchodów Światowego Dnia Postaci z Bajek, promowanie czytelnictwa oraz literatury dziecięcej, uwrażliwianie na sztukę, piękno, rozwój umiejętności plastycznych i technicznych, pobudzanie kreatywnego myślenia, budowanie łączności najmłodszych czytelników z biblioteką. Temat przewodni konkursu to  „Ulubiony bohater bajkowy”, a  przygotowana praca musiała nawiązywać do utworu literatury dziecięcej. Komisja konkursowa, która oceniała przede wszystkim: zgodność z tematem, oryginalność oraz estetykę pracy, wytypowała laureatów:

Kategoria I: dzieci w wieku 3 – 4 lat

I miejsce         –           Lena Miotke

II miejsce        –           Julia Wicka ex aequo Joanna Rymarz

III miejsce       –           Agata Oczk

Wyróżnienie:              Lucjan Zarzycki; Zuzanna Komosińska; Laura Galant

Kategoria II: dzieci w wieku 5 – 6 lat

I miejsce         –           Milena Pranszke ex aequo Maja Hoppe

II miejsce        –           Magdalena Pesta

III miejsce       –           Aleksandra Nowak ex aequo Klaudiusz Hallmann

Wyróżnienie:  Artur Lezner; Kacper Maszota; Kinga Mitkiewicz

Kategoria III: dzieci w wieku 7 – 9 lat

I miejsce         –           Adela Geffroy

II miejsce        –           Magdalena Szweda

III miejsce       –           Szymon Lejkowski

Wyróżnienie   –           Maja Baranowska; Alan Hallmann; Nikola Miotke; Jan Miotke

Konkurs „Święta Rodzina” był skierowany do dzieci od 4 roku życia aż do młodzieży 18 letniej.  Konkurs związany ze Świętami Bożego Narodzenia, a jego tematem – „Święta Rodzina”. Można przedstawić Świętą Rodzinę z Nazaretu jako wzór do naśladowania, jak również wzorową rodzinę dla naszych czasów, lub swoją własną rodzinę. Cele konkursu to m.in. ukazanie ponadczasowych wartości, takich jak: przyjaźń, miłość, szacunek dla każdego człowieka, szczególnie małego i bezbronnego; ochrona życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci; powołanie do świętości, która jest podstawową drogą dla każdego; wartość małżeństwa i rodziny. Rozwijanie postaw twórczych i poczucia estetyki, doskonalenie umiejętności plastycznych oraz posługiwania się różnymi technikami. Kryteria oceny przez komisję były następujące: zgodność z tematem, samodzielność wykonania, oryginalność przedstawienia, technika i walory artystyczne, estetyka. Wytypowani laureaci:

Kategoria I: dzieci w wieku 4 – 7 lat

I miejsce         –           Kinga Mitkiewicz

II miejsce        –           Weronika Ptach

III miejsce       –           Milena Pranszke ex aequo Dominika Czoska

Wyróżnienie:              Magdalena Pesta; Fabian Kiedrowski

Kategoria II: dzieci w wieku 8 – 11 lat

I miejsce         –           Klaudia Okrój

II miejsce        –           Antonina Pranczk ex aequo Klaudia Dosz

III miejsce       –           Maria Polaszek ex aequo Filip Trojanowski

Wyróżnienie:              Tymoteusz Juński, Krzysztof Padło, Jakub Dzienisz, Natalia Fularczyk

Kategoria III: młodzież 12 – 14 lat

I miejsce         –           Sandra Ptach ex aequo Michalina Czoska

II miejsce        –           Adam Piastowski

III miejsce       –           Dominika Miotk

Wyróżnienie   –           Oliwia Matysiak, Amelia Bokotko, Kacper Elwardt

Wszyscy laureaci odebrali nagrody i dyplomy w Bibliotekach Publicznych Gminy Szemud w dogodnym dla siebie terminie. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych konkursach. Bardzo cieszy nas fakt tak dużego zainteresowania naszymi propozycjami dla naszych czytelników i mieszkańców. Mamy nadzieję, że w Nowym 2022 roku, również skorzystacie z naszej oferty bibliotecznej.

I. Piastowska