Powiatowy Konkurs Recytatorski Twórczości Alojzego Nagla

Dnia 1 czerwca br. w Bibliotece Publicznej w Kielnie odbyły się odsłuchania nadesłanych nagrań recytacji twórczości Alojzego Nagla. Dorobek twórczy poety zaprezentowały grupy przedszkolne i uczniowie szkół podstawowych w czterech kategoriach wiekowych.

Konkursowe zmagania ocenione zostały przez jury, w którym zasiedli: Tomasz Fopke –przewodniczący, Iwona Piastowska, Teresa Sendacka i z rodziny pisarza Ewa Peliksze. Występy oceniano pod kątem doboru repertuaru, interpretacji wybranego tekstu, warsztatu recytatora (dykcję i opanowanie tekstu) oraz ogólnego wyrazu artystycznego.

Bardzo dziękujemy nauczycielom regionalistom, że wspólnie możemy propagować naszych wspaniałych rodzimych pisarzy. Alojzy Nagel z pewnością należy do głównych twórców kaszubskich. Naszym zadaniem jest przekazywanie tej spuścizny młodemu pokoleniu, w różnych formach m.in. przez konkursy.

Komisja postanowiła każdego uczestnika nagrodzić. Oto jak szacuje się kolejność miejsc i wyróżnień:

w kategorii: przedszkola i oddziały „0”

I miejsce               Martyna Bojke

II miejsce              Milena Pranszke

III miejsce            Oliwia Garzombke

Wyróżnienie         Lena Lademan

Klasy I – III

I miejsce               Oliwia Bojke

II miejsce              Michał Makurath

III miejsce            Gordian Rogocki

III miejsce            Rozalia Wojewska

Wyróżnienie         Amelia Meyer; Kinga Rompa

Klasy IV-VI

I miejsce               Martyna Ptach

II miejsce              Tatiana Domarus

II miejsce              Urszula Cempa

III miejsce            Julia Szwichtenberg

Wyróżnienie         Bartłomiej Becker

Klasy VII-VIII

II miejsce              Dominik Machaliński

III miejsce             Kacper Hallmann

Komisja przyznała również dwie Nagrody Specjalne za najlepszą interpretację utworu, otrzymały je Martyna Bojke oraz Martyna Ptach, rodzina pisarza ufundowała nagrody finansowe. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, które ufundował Powiat Wejherowski, Biblioteka Publiczna Gminy Szemud, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Dziękujemy wszystkim biorącym udział w konkursie, nauczycielom, rodzicom i gratulujemy nagrodzonym!