„Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej lekturą Narodowego Czytania

Dla przypomnienia– akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach. W 2017r. czytano „Wesele” – najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, dramat w trzech aktach. Rok 2018 był rokiem szczególny dla polskiego Narodu, ze względu na setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas obchodów Narodowego Czytania,  to właśnie „Przedwiośnie” stało się źródłem wiedzy i wspomnień trudnego okresu odbudowy Polski Niepodległej. Nowele polskie były lekturą Narodowego Czytania 2019r. W naszej Gminie w trakcie Dożynek Gminnych 01.09. ale również 07.09. czytaliśmy podczas Rajdu Rowerowego w Łebnie.  Do czytania wybrana została Katarynka Bolesława Prusa. W 2020roku lektura, która została wybrana to Balladyna Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Zważając na trwającą w naszym kraju pandemię i obowiązujący reżim sanitarny  Biblioteka Publiczna Gminy Szemud przeprowadziła akcję Narodowego Czytania w formule on-line.

W tym roku akcja Narodowego Czytania powróciła w naszej gminie na Dożynki Gminne, które odbyły się 05.09. Biblioteka Publiczna Gminy Szemud zawsze włącza się w tę akcję przybliżając mieszkańcom w ten sposób jeszcze bardziej klasykę literatury polskiej. W  tym roku miało miejsce czytanie Moralności Pani Dulskiej. Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Z okazji Narodowego Czytania Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.:

„– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.”

Biblioteka Publiczna Gminy Szemud w swoim namiocie stworzyła klimatyczną przestrzeń do wspólnego czytania utworu. Bibliotekarze zachęcali mieszkańców do wspólnego czytania z podziałem na role, co zostało bardzo entuzjastycznie przyjęte przez naszych uczestników. Wszyscy chętnie włączali się w akcję wspólnego czytania, jakże wesołej lektury. A czytali z nami m.in. delegacje – Związek Piłsudczyków RP Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego; Gmina Spytkowice; Gmina Jasło wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Jaślanie; Ks. proboszcz parafii Szemud Robert Kaczorowski; Ks. proboszcz parafii Kielno Łukasz Białk; Prezes ZKP Gminy Szemud Kazimierz Hermann; KRUS; nasze wspaniałe KGW Szemud; Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski; Gmina Giżycko;  Gmina Tarnowo Podgórne oraz Gmina Korzenna.

Każda osoba, która wzięła udział w akcji, w podziękowaniu otrzymała pamiątkowy egzemplarz lektury. Dziękujemy wszystkim Mieszkańcom oraz Gościom za aktywny udział w akcji. Pokazuje to nam jak ta akcja jest ciekawa i potrzebna, aby wciąż wydobywać bogactwo literatury polskiej.

                                                                                                                               I.Piastowska