Konkursy biblioteczne

Biblioteka Publiczna Gminy Szemud w m-cach kwiecień, maj tradycyjnie ogłosiła dwa konkursy. Dla dzieci szkolnych konkurs plastyczny pt. ”Książki mówią”, oraz dla młodzieży i dorosłych konkurs „Twórczości Własnej”.

W konkursie plastycznym dzieci miały stworzyć okładkę swojej ulubionej książki, adresowany był do uczniów klas  I – VIII. Praca musiała nawiązywać do utworu literatury dziecięcej bądź młodzieżowej i spełniać formę okładki książki. Mogła to być nowatorska okładka do znanej książki lub okładka do wymyślonej przez siebie książki, której nie ma jeszcze na rynku wydawniczym. Technika dowolna. Prace można było składać we wszystkich bibliotekach publicznych na terenie gminy Szemud. Komisja oceniająca w składzie: Karina Treder- przewodnicząca oraz członkowie: Iwona Piastowska, Teresa Sendacka, Joanna Formela. Komisja miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były pomysłowe, piękne i barwne. Warto zaznaczyć, że w tym roku wpłynęło bardzo dużo prac, prawie 70 – za co wielkie podziękowania i ukłony do nauczycieli Szkoły w Łebnie i Częstkowie. Panie bardzo się zaangażowały i z pewnością weryfikowały prace, gdyż te co do nas wpłynęły to już była naprawdę wysoka półka. Komisja miała bardzo trudne zadanie, jak z tylu pięknych prac, wybrać te najlepsze. Pomysłowość przeszła nasze oczekiwania, wszystkie stworzone przez uczniów okładki książek, zdobiłyby z pewnością regały w bibliotekach. Bardzo dziękujemy za każdą nadesłaną pracę, najlepsi z najlepszych zostali nagrodzeni i wyróżnieni, oto lista laureatów:

Kategoria klas I-III (15 prac)

I miejsce         Paweł Langa

II miejsce        Franciszek Łaga

III miejsce       Patryk Landowski

Tomasz Kowalewski

Kategoria klas IV-VI (37 prac)

I miejsce         Agata Malinowska

I miejsce         Fabian Kruszyński

II miejsce        Oliwia Matysiak

II miejsce        Zuzanna Stolc

III miejsce       Martyna Ptach

III miejsce       Dawid Kanka

III miejsce       Nicola Tiszer

Paulina Kreft

Weronika Kreft

Wojciech Kowalewski

Igor Bojanowski

Kategoria klas VII-VIII (10 prac)

I miejsce         Nikodem Bladowski

II miejsce        Agata Mocarska

III miejsce       Oliwia Pranczke

Katarzyna Grubba

Wiktoria Kiedrowska

Wszystkim GRATULUJEMY. Konkurs ten pokazał nam, że dzieci w naszej gminie czytają książki, a co więcej mają swoje ulubione pozycje.

Konkurs „Twórczości Własnej” skierowany był do mieszkańców Gminy Szemud od 11 roku życia i  miał na celu przede wszystkim rozwijanie zdolności pisarskich oraz promocję utworzonych tekstów  literackich. Nadesłano łącznie 3 prace – 1 poetycka, 2 prozy, które zasługują na gratulacje i podziękowanie za tak wspaniały dar wniesiony do lokalnej kultury. W wyniku tegorocznych zmagań, komisja w składzie Gracjan Fopke- przewodniczący, Iwona Piastowska, Honorata Pesta wytypowała laureatów:

I miejsce         Pani Justyna Pranszke (praca w j.kaszubskim)

II miejsce        Pan Dariusz Pyż

III miejsce       Pani Julia Domarus (jeden wiersz w j.kaszubskim)

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do śledzenia oferty Biblioteki Publicznej Gminy Szemud.

Oto nagrodzony tekst Pani Justyny:

Brutka z miasta

Czile lat temù  òstelë më z chłopa sami na gòspòdarstwie. Naji syn wejachôł sã ùczéc do miasta. Nié mòglë  sã dożdac, jak skùńczi nã szkòła i wrócé nazôdka na wies. Tak baro chcã sã pòchwôlëc wszëtczéma jaczigò móm madrégò sëna. Przëszedł nen dzéń czedë  naj knôp wrócéł nazôd -kłopòt w tim, że nié sòm…

Razã z chłopã më wiedno chcelë żebë naji Jank sã mógł weùczëc a pòtemù szczestlëwie sã  òżenic i razã ze slëbnicą wząc gòspòdarstwò. Jaczi bëło naje zadzëwòwanié czedë  Jank przëprowôdzëł dzéwczã z miasta.

– „ Dzień dobry- jestem Natasza.”

Jak më jã òbôczële to më sã za głowë chwëcelë. Jaczi przëstrojenié…- przëpòmina chòjinka; rzãsa jak żabiskò, nokce dłudżi jak szczëpcé, òrindzi z kòżdi starnë jak ùnijné zwierzãta, bótë na hawsëcach, klatë dłudżi pò pas, a ji wòniô- jak drogeriô. Jô sã tak na se przezdrzã, na niã, znowù na se- ò co tu chòdzy? Chłop jaż so sadnął na stółk. Dzéwczã fëjno- snóżi, le pò kaszëbskù nié rozmiã ani słowa. Dzéwùs bëł blós do leżënié a nié do robòte. Nawetka w niedziela, zamiast jic do kòscóła, leża do pôłnia. Trzeba bëło Jankowi szëkac jaczés jinszi panne le chótkò sã okazało, że wszëtczé bëlny dzéwcząta ze wse są ju pò zdënkù; òsta blós stôrô Szôłtëskã. Ta bë jesz do czegò bëła czejbë nié të  òkùlôrë – òna z biédóm kòta òd tósza  òdróżniô ( za to dëtczi widzy z daléka).

Nié òstało nic jinégò jak Jankowé pannie zezwòlëc sã pòkôzac w robòce. Umëslële më test. Jeżlë dô radã wedójëc krowã, nafùdrowac swinie a wërzucëc gnôj, tedë mòże òstac. Chłop jak tã ji robòta widzôł jaż sã rozchòrzył. Zalëgł w łóżkò i trëchlôł nad spôdkòwizną. Natasza nié widzã mùszu żebë sã przejmòwac taczima robòtama.

– „Nie rozumiem po co mam się tego uczyć…, gdy sprzedamy z Jankiem działki nie będziemy musieli wykonywać takich prac.”

Jak to mój chłop czuł òd razu wëzdrowiôł. Jak wenëkó z tegò łóżka, to blós piérza òsta w lëfce. Czéj òna mia czëté, że niżódnegò sprzëdôwanio nié bãdzë – le bãdzë mùszã chòwa fùdrowac i w pòlu robic, wiornã  jaż sã kùrzëło. Szczestlëwo szła nazôd pòd miasto. Nasz Jank nalózł so jiną – zwëczajnô brutka, co pòchòdzã z drëdżi wse. Pò rokù sã òżenił i do dzys òbrabiają pòle.

Prôwdzëwi Kaszëbi żëją z Bògã ( a zemia pò starkach to je wôrtoscowi dôr Bòga). Tak to nierôz biwô, że jedni mają chãc blós leżec a robic wcale. Wszëtcë blós chcóm wzerac na dëtczi i wigòdã, a jô Jankowi dërch pòwtorzóm: Pamiãtôj, że nié wëzdrzatk sã liczi, le to co sã mô w głowie.