Bajka Kaszubska w Bibliotece w Szemudzie

Wraz z nadejściem wakacji zakończyły się „ Magiczne spotkania z bajką kaszubską”, organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Szemudzie. Adresatami spotkań byli najmłodsi Mieszkańcy Gminy Szemud. Do głównych celów zajęć należy przede wszystkim promocja literatury regionu oraz upowszechnianie kultury kaszubskiej i utrwalanie tradycji wśród najmłodszego pokolenia.

Tematyka zajęć skoncentrowana była na symbolice Kaszub. Czytane dzieciom i omawiane utwory literackie m.in. „Jantar”, „Stworzenie Kaszub”, „Przysmak Przeora”, pozwoliły ukazać elementy kaszubskiej kultury i tradycji. Podczas czytanych bajek i legend kaszubskich, dzieci miały okazję rozwijać swoje zdolności,   zdobywać wiedzę ale przede wszystkim kreatywnie spędzić czas. Urozmaicenie spotkań poprzez gry językowe, dyskusje, zabawy plastyczne wielokrotnie wprowadzało wszystkich w dobry nastrój. Efekty osiągnięć dzieci można było podziwiać na wystawie prac plastycznych, która zdobiła salę Wiejskiego Ośrodka Kultury w Szemudzie.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za ich obecność, wkład pracy i wspaniałe jego efekty. Dzięki temu to były prawdziwie magiczne spotkania z bajką.

Idąc tropem potrzeby wzmacniania tożsamości regionalnej, chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie dzieci w wieku od 5- 10 lat do udziału w zajęciach kółka kaszubskiego, które swoją działalność rozpocznie już od września. Poprzez zabawy muzyczne, plastyczne i ruchowe, będziemy zgłębiać tajniki kaszubskiej kultury- niepowtarzalnej krainy pełnej ciekawych symboli, miejsc, wydarzeń i postaci. Zapraszamy !

J. Pranszke