Powiatowy Konkurs Recytatorski Twórczości Alojzego Nagla

„ Proszã waji, miłé dzôtczi,

Pò kaszëbskù  nie zabôczta !

Pò kaszëbskù gôdôł stark,

Pò kaszëbskù rozmiôł tatk…”.                                                                                                                                                            A. Nagel

Dwudziesta rocznica śmierci kieleńskiego poety i pisarza była przyczynkiem do zainaugurowania I edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Twórczości Alojzego Nagla.

Organizatorem konkursu, który odbył się 13 czerwca br. w Bibliotece Publicznej w Kielnie im. A. Nagla była Biblioteka Publiczna Gminy Szemud przy współudziale Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.  Konkurs skierowany był do młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu wejherowskiego. Inicjatorom przyświecał nadrzędny cel poznawania i popularyzacji literackiego dorobku pisarza oraz pielęgnowania mowy kaszubskiej, o co w swoich tekstach prosił sam literat. Z siłą i czarem poezji zmierzyło się 17 uczestników ocenianych przez jury w składzie Pan Dariusz Majkowski – redaktor naczelny miesięcznika Pomerania, Pani Małgorzata Philipp – emerytowana bibliotekarka tutejszej biblioteki, Pani Ewa Peliksze – siostrzenica pisarza jak i nauczyciela SP w Kielnie oraz Pan Zenon Hewelt – prezesa ZKP Gminy Szemud. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, biorąc pod uwagę dobór i interpretację tekstu, jego pamięciowe opanowanie, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny, czyli postawę recytatora, strój, uzasadniony gest sceniczny, komisja wybrała najlepszych recytatorów:

Kategoria klas I – III

I miejsce         Zoja  Syguda             SP Bojano

II miejsce        Kornelia Pupacz        SP Częstkowo

III miejsce      Julia Szwichtenberg  SP Kielno

Wyróżnienia   Marta Pranga             SP Wejherowo

Maja Hebel                SP Bojano

Kategoria  klas IV – VI

I miejsce         Nikola Matlakowska  SP Bojano

II miejsce        Wiktoria Kalkowska  SP Kielno

III miejsce      Filip Hińc                   SP Częstkowo

Wyróżnienia   Katarzyna Grubba      SP Łebno

Wiktoria Kiedrowska SP Łebno

Kategoria  Klasy VII i Gimnazjum

I miejsce         Wiktoria Sychowska  SP Jeleńska-Huta

II miejsce        Monika Hińc             SP Częstkowo

Konkurs prowadziła Pani Iwona Piastowska – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud. Gościem specjalnym był Pan Tomasz Fopke – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wszystkim laureatom i uczestnikom pogratulowano, a komisja wręczyła dyplomy i nagrody. Wielką niespodziankę i radość ogromną wśród uczestników wywołały nagrody specjalne (finansowe) ufundowane przez Rodzinę pisarza, które wręczyła siostrzenica Alojzego Nagla – Pani Ewa Peliksze.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania jury oraz wszystkim uczestnikom i przygotowujących ich nauczycielom.

Teresa Sendacka

Zapraszamy do pełnej galerii