Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej – Szemud 2018r.

Poeci swoje wiersze czytają prosto, konkretnie. Poezja czytana czy recytowana  w ten sposób brzmi najlepiej. Wisława Szymborska powiedziała, że „trzeba czytać tak, jakby się głośno myślało. Wtedy słowo nie traci swojej mocy i sensu.”

Czy wiersze recytowane przez dzieci i młodzież  były przekazane w ten właśnie sposób  oceniała komisja w składzie :

• Barbara Siemek-Pawłowska (przewodnicząca)
  • Aleksandra Perz
  • Iwona Zając
  • Karina Józefczyk

kierując się kryteriami dotyczącymi właściwego doboru repertuaru, kultury mowy, interpretacją utworu a także ogólnym wyrazem artystycznym.

Dnia 13.03.2018r w Bibliotece w Szemudzie odbyły się eliminacje gminne do XXXV już Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej.

Jak co roku organizatorami konkursu była Biblioteka Publiczna Gminy Szemud oraz  Referat Oświaty, Kultury i Zdrowia Urzędu Gminy w Szemudzie.

Uczestników chętnych do zaprezentowania swoich umiejętności w recytacji jak i w śpiewie było w tym roku więcej niż w poprzednich latach co świadczy o większej popularności tego konkursu oraz o odwadze zaprezentowania swoich możliwości na większym forum. Repertuar był urozmaicony a dzieci i młodzież świetnie przygotowana. To cieszy zarówno nauczycieli jak i organizatorów. Wielkie słowa uznania również dla rodziców i opiekunów, którzy bardzo aktywnie przyczynili się do wspaniałego przygotowania swoich dzieci.

Komisja stwierdziła, że dobór utworów na poszczególnych poziomach wiekowych był jak najbardziej odpowiedni. Interpretacja i ogólny wyraz artystyczny był uzależniony od indywidualności danej osoby.

A oto ostateczne wyniki w poszczególnych kategoriach :

Klasy I – III

I miejsce                     Maja Budniewska                              – SP Koleczkowo

II miejsce                    Zoja Syguda                                       – SP Bojano

III miejsce                  Dorota Dunst                                     – SP Szemud

Wyróżnienia:              Agata Damps                                     – SP Częstkowo

Nikola Trepkowska                            – SP Szemud

W  następnej grupie, czyli klas IV – VI, zgłoszonych było 17 uczestników i komisja przyznała:

I miejsce                     Szymon Daroszewski                         – SP Kielno

I miejsce ex aequo       Szymon Kaźmierczak                      – SP Częstkowo

II miejsce                    Helena Nowicka                                 – SP Częstkowo

III miejsce                  Dominik Machaliński                        – SP Kielno

Wyróżnienia:              Amelia Szreder                                 – SP Łebieńska Huta

Amelia Kiszkiel-Makiewicz               – SP Częstkowo

Kat. kl. VII oraz II i III gimnazjum. Było ich trzynaścioro.

To już była interpretacja wybranych utworów na dojrzałym poziomie. Ich rozumienie tego co mówią było bardzo widoczne. Wyrazistość prezentacji, dykcja, tembr głosu i kontakt z odbiorcą był zdecydowanie widoczny.

Sklasyfikowano umiejętności następująco :

I miejsce                     Lena Klimczyk                                    – SP Bojano

II miejsce                    Anna Pietrzykowska                          – ZS Szemud

III miejsce                  Martyna Gruba                                  – SP Łebieńska Huta

Wyróżnienie:              Julita Wrońska                                   – SP Dobrzewino-Karczemki

Julia Dunst                                             – SP Szemud

Uwieńczeniem recytacji była kategoria poezji śpiewanej. Trudna kategoria, wymagająca nie tylko recytacji (zgodnie z regulaminem jeden utwór recytowany drugi zaś śpiewany) ale przede wszystkim odwagi by zaśpiewać wybrany utwór na odpowiednim poziomie. Do tej kategorii zgłosiło się 5  uczennic.

Największe wrażenie artystyczne dostarczyły nam:

I miejsce                     Urszula Marszelewska                       – SP Kielno

II miejsce                    Malwina Płocka                                 – SP Koleczkowo

III miejsce                  Karolina Okrój                                   –  ZS Szemud

które pięknie zaśpiewały mając do dyspozycji tylko podkład muzyczny. Uzyskały one najwyższe  noty jurorów.

Laureaci, którzy uzyskali I i II miejsca w swoich kategoriach wiekowych będą reprezentować Gminę Szemud w Wejherowie, gdzie odbędą się   eliminacje powiatowe.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a nagrodzeni uczniowie oprócz bardzo ciekawych książek – dyplomy za zajęcie medalowego miejsca. Część nagród ufundowała Pani Iwona Zając z Szemuda, której bardzo serdecznie dziękujemy. Również wielkie słowa podziękowania kierujemy do rodziny Malinowskich, która jak co roku podarowała poczęstunek dla uczestników w postaci pysznych drożdżówek- dziękujemy bardzo naszym wspaniałym darczyńcom.

Uczniom  serdecznie  dziękujemy za udział w konkursie i będziemy trzymać za Was kciuki za dobre wyniki w dalszych zmaganiach.

I. Piastowska

Zapraszamy do pełnej galerii