Ferie w Bibliotekach

Ferie zimowe to czas szczególny dla naszych Najmłodszych Czytelników. Jak co roku, również tym razem Pracownicy Bibliotek przygotowali szereg atrakcji dla dzieci.

Tegoroczne ferie rozpoczęły się 29.01.2018r, tego dnia odbyły się już pierwsze warsztaty w bibliotekach publicznych. W każdej placówce zostały przeprowadzone ciekawe zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms, które pozwoliły dostrzec skryte dotychczas umiejętności koncentracji i skrupulatności, niezbędne przy konstruowaniu robotów. W trakcie zajęć, dzięki inicjatywie dzieci, powstały roboty jeżdżące z czujnikiem odległości. Zorganizowano również wyścigi utworzonych robotów.

Poprzez warsztaty plastyczne „Łańcuch życzliwości”, jakie odbyły się w Szemudzie, chcieliśmy zwrócić uwagę na zbliżający się Dzień Chorego. Łańcuch powstały z połączenia odrysowanych i wyciętych papierowych dłoni, mierzył  łącznie prawie 6m! W Kielnie i Bojanie zorganizowano „Warsztaty Walentynkowe” a ze zdobionych serc udało się  utworzyć piękne dekoracje.

Filcowa Broszka w Częstkowie oraz Warsztaty kreatywne w Szemudzie, zaowocowały różnorodnością pomysłów i twórczych prac zebranych uczestników. Poprzez zabawy słowem  i skojarzenia obrazkowe wspólnie rozwijaliśmy wyobraźnię, poszerzaliśmy zakres wiedzy i zdolności plastyczne.

Czas spędzony „W krainie bajek” w Kielnie i Szemudzie, miał na celu zgłębianie miłości do książek. Czytaliśmy wybrane baśnie, oglądaliśmy bajkę animowaną i sprawdzaliśmy swoją wiedzę o bajkach wypełniając krzyżówki.

We wszystkich bibliotekach, zorganizowano Dzień Gier Planszowych. Wszystkie zebrane dzieci miały szansę zmierzyć się z rozmaitymi grami rozwojowymi.

W Szemudzie odbyła się „Zabawa z komiksem”. Każde dziecko miało okazję przejrzeć przykłady Komiksu, poznać jego podstawowe zasady redagowania, ale  przede wszystkim poprzez szereg zabaw plastycznych stworzyliśmy własny komiks!

Zajęcia w Bibliotekach pt. „Malowanie na szkle”, ukazały niezwykłe manualne umiejętności dzieci, czego owocem były ich gotowe prace. Mimo, że malowanie na szkle nie jest łatwą techniką plastyczną, dzieci biorące udział w warsztatach wykazały się dojrzałością i starannie tworzyły swoje dzieła, niemalże jak prawdziwi artyści.

Zajęcia muzyczno- ruchowe– wspólnie tańczyliśmy, śpiewaliśmy, bawiliśmy się w naśladowanie dźwięków.

Maska karnawałowa– dekorowaliśmy wybrany przez siebie wzór maski, z zastosowaniem różnych technik plastycznych: zdobień brokatowych, różnych świecidełek, piórek itp. Wszystkie maski przygotowywane były z myślą o zbliżającym się Balu Karnawałowym.

Warsztaty taneczne- tym razem p. Robert Chichłowski przygotował zajęcia dostosowane do czasu czyli Karnawał w Rio, gdzie dzieci uczyły się kroków Samby. Oprócz tego wspólnie zgłębialiśmy wiedzę dotyczącą tradycji karnawału.

W Bibliotece w Łebnie zorganizowano różnorodne warsztaty plastyczne: zabawy z gliną, rzeźbiarskie, papierowe. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach kulinarnych.

I wreszcie najbardziej przez wszystkich wyczekiwany Bajkowy Bal Karnawałowy!  Licznie zebrani goście wypełnili salę- pojawiło się mnóstwo znanych nam z bajek i baśni postaci. Wszystkie dzieci bawiły się razem przy muzyce a następnie mogły skorzystać z możliwości malowania twarzy i każde dziecko otrzymało balonowy prezent. Goście otrzymali słodki poczęstunek. Na zakończenie spotkania dokonano wyboru Króla i Królowej Balu. Dziękujemy dzieciom oraz Rodzicom za przybycie i tak wzorowo przygotowane kostiumy wszystkich dzieci- były przepiękne!

Wierzymy, że okres Ferii Zimowych spędzony w Bibliotekach na terenie Gminy Szemud, dla wszystkich naszych Najmilszych Czytelników, zapisze się w pamięci jako czas wspaniałej zabawy i niesamowitych wrażeń. Mamy nadzieję, że Jesteście zadowoleni ze wspólnie przeżytych chwil- cieszymy się, że mogliśmy być z Wami.

Dziękujemy Wam za Waszą obecność i zapraszamy na Ferie Zimowe już za rok!

Ferie w Bibliotece w Bojanie

Ferie w Bibliotece w Częstkowie