Rok Ireny Sendlerowej

Cykl spotkań z Anną Czerwińską-Rydel w Bibliotekach Publicznych

W związku z tym, że rok 2018 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Ireny Sendlerowej gościliśmy we wszystkich Bibliotekach Publicznych Gminy Szemud autorkę Annę Czerwińską-Rydel znaną z powieści biograficznych dla dzieci i młodzieży. Tym razem promowała swoją najnowszą książkę, poświęconą kolejnej wyjątkowej  Polce.  „Listy w butelce”, bo taki ma tytuł ta książka to piękna, wzruszająca historia o odważnej kobiecie naszych czasów. To biografia ukazująca życie bohaterki od czasów II wojny światowej do czasów współczesnych, kiedy to p. Irena otrzymała Order Uśmiechu.

Pani Anna w ciekawy sposób opowiadała o losach i niezwykłych czynach tej wyjątkowej postaci. Rozmawiała z młodzieżą o dramatycznych sytuacjach jakie miały miejsce
w historii Polski podczas II wojny światowej. Często padały słowa getto, wojna, Holokaust, Pawiak, gestapo.

Młodzież dowiedziała się dlaczego postępowanie tej kobiety zostało docenione. W jaki sposób Irena Sendlerowa pomagała rodzinom żydowskim i ratowała ich dzieci, ile  to razy sama ryzykowała własnym życiem, bo  uratowała od zagłady ponad 2500 dzieci.

Podczas spotkań pani Anna czytała również fragmenty książki, które przykuwały uwagę słuchaczy i chwilami poruszały. Przejmująca, prawdziwa historia ukazująca poświęcenie dla drugiego człowieka.

Temat spotkania nie należał do łatwych, ale na pewno skłonił wszystkich uczestników spotkań do refleksji.

Zachęcamy młodych czytelników do przeczytania historii życia Ireny Sendlerowej, książka oczywiście dostępna w każdej Bibliotece Publicznej.

Pełna galeria spotkania w Bibliotece w Bojanie

Pełna galeria spotkania w Bibliotece w Częstkowie