„Z książką na start”

Bez tytułu 11

„Z książką na start” – projekt skierowany do dzieci w wieku do 6 lat i ich rodziców ruszył od października w kolejnych bibliotekach publicznych województwa pomorskiego.

Do bibliotek w Bolszewie, Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Rumi, Redzie, Wejherowie i Tczewie dołączyła Biblioteka Publiczna Gminy Szemud. Organizator akcji, Fundacja Metropolia Dzieci, zaprasza do bibliotek publicznych naszej gminy po odbiór Pakietu Startowego Małego Czytelnika i do rozpoczęcia przygody z książką.

Fundacja Metropolia Dzieci wraz z bibliotekami publicznymi województwa pomorskiego rozpoczęła realizację projektu „Z książką na start” w marcu 2016 r. Do końca września 2017 roku swoją przygodę z biblioteką rozpoczęło już ponad 6000 najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Akcja wzorowana jest na brytyjskim projekcie Bookstart, który działa od 1992 roku i przynosi świetne rezultaty.

Zachęcamy rodziców i dzieci do odwiedzenia biblioteki, gdzie Mały Czytelnik, otrzyma Pakiet Startowy, a w nim Paszport Biblioteczny oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań – w prezencie. Na dobry start! W Paszporcie Mały Czytelnik  zbiera pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. To świetna motywacja dla dzieci.

Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym okresie dojrzewania – rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu przyjaciół i ciekawej pracy. Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie „Z książką na start”, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.

Spodziewamy się również, że rodzice i opiekunowie, odwiedzający biblioteki wspólnie z maluchami, będą mieli okazję się przekonać, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto pamiętać, że MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK JEST PREZENTEM NA CAŁE ŻYCIE.

Patroni projektu „Z książką na start”

Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Darczyńcy projektu „ Z książką na start”

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Spółka Gazownictwa, Fundacja KGHM, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Tczew.

Zapraszamy do biblioteki, by odebrać Pakiet Startowy z książką w prezencie i wspólnie rozpocząć fantastyczną przygodę.

Agnieszka Błażewicz                                                    Iwona Piastowska

Prezes Fundacji Metropolia Dzieci                     Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud

Galeria akcji Biblioteki w Bojanie

Galeria akcji Biblioteki w Częstkowie