(Między)Narodowe Czytanie

W 2017 r „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wytypowane

jako lektura Narodowego Czytania

Dla przypomnienia– akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Wesele” – dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Gmina Szemud zawsze włącza się w tę akcję przybliżając mieszkańcom w ten sposób jeszcze bardziej klasykę literatury polskiej. Również w tym roku podczas Dożynek Gminnych w Szemudzie miało miejsce czytanie Wesela- St. Wyspiańskiego. Biblioteka Publiczna Gminy Szemud w swoim namiocie stworzyła wystrój „chaty weselnej”, w której odbywało się czytanie. Wystrój ten doskonale odzwierciedlał klimat czasów i tej uroczystości. Pierwszą osobą w gminie jest wójt i dlatego to On – Ryszard Kalkowski  wraz z małżonką, rozpoczęli czytanie aktu I dotyczącego właśnie opisu chaty weselnej. Czytanie oczywiście było w języku kaszubskim. Osoby czytające otrzymywały na czas czytania czepce, które dodawały powagi i stwarzały odpowiednią atmosferę.

Dzięki inicjatywie Kierownika Referatu Oświaty Barbary Siemek-Pawłowskiej oraz Dyrektora Biblioteki Publicznej Iwony Piastowskiej Narodowe Czytanie miało w tym roku wymiar międzynarodowy. „Wesele” czytali przedstawiciele zaproszonych delegacji z Litwy, Francji, Węgier i Słowacji oraz studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni pochodzący z Kuwejtu, Kataru i Arabii Saudyjskiej. Ponadto w „Czytaniu…” udział wzięli nasi goście ze Spytkowic, poseł Jan Klawiter, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz mieszkańcy naszej gminy. Każda osoba czytająca w podziękowaniu otrzymała pamiątkowy egzemplarz Wesela, Stanisława Wyspiańskiego z okolicznościową pieczątką od honorowego patrona tej akcji czyli pary prezydenckiej.

Akcja Narodowego Czytania jest   niezmiernie ciekawa i potrzebna, która wydobywa różnorodność bohaterów i polskie bogactwo literackie.

B. Siemek-Pawłowska

I.Piastowska