Gminny Konkurs Recytatorski „Rodnô Mòwa”

Mòwa

Chòc jem jesz môłô

i niewiele móm lat

pò kaszëbskù chcã kôrbic

jak starka i stark.

Cëż w ti mòwie naszi je,

że tak cygnie nas do se.

Kaszëbsczé zwëczi, mùzykã, spiéw,

lubiã tak baro, że jaż bierze dzyw!

(Ewa Warmowska)

Dnia 7 kwietnia 2017r w Bibliotece Publicznej Gminy Szemud odbył się jak co roku, konkurs recytatorski literatury kaszubskiej „Rodnô Mòwa” dla dzieci i młodzieży.

Organizatorem konkursu jest : Biblioteka Publiczna Gminy Szemud

Urząd Gminy w Szemudzie.

oraz Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie o/Szemud.

Celem konkursu jest poznawanie i kultywowanie literatury kaszubskiej. Konkurs jest okazją dla młodych ludzi do indywidualnego zaprezentowania się i podtrzymywania kaszubskich tradycji.

Z roku na rok coraz więcej dzieci  uczestniczących w prezentacji literatury kaszubskiej odpowiednio przygotowuje się również pod względem ubioru. W tym roku prawie wszyscy uczestnicy byli ubrani w stroje kaszubskie z uwzględnieniem szczegółów tego regionu.

Ich wygląd podkreślał  od samego początku tematykę konkursu. Jest to bardzo cenne, że uczestnicy chętnie prezentują się w strojach kaszubskich przy każdej możliwej okazji. Duży ukłon w stronę rodziców jaki i nauczycieli przygotowujących ich do występów.

Jurorami oceniającymi występy i przestrzegania zasad konkursu  byli :

* Eugeniusz Walkusz– przewodniczący

* Irena Piastowska

* Alfons Miłosz

* Jan Dargacz

Zgodnie z regulaminem uczestnicy byli oceniani w czterech kategoriach wiekowych :

grupa przedszkolna „0”; klasy I-III; klasy IV-VI oraz gimnazjum.

Dzieci biorące udział w konkursie bardzo dobrze były przygotowane i bardzo przeżywały każdy występ.

Ostateczne wyniki to :

Kategoria kl. 0

I miejsce:        Klaudia Rohde                                   – SP Kielno

II miejsce:       Aleksandra Budzisz                           – SP Bojano

III miejsce:     Zuzanna Krampa                               – SP Kielno

Wyróżnienie:  Julia Kopp-Ostrowska                       – SP Kielno

Wyróżnienie:  Tatiana Domarus                                – SP Łebieńska Huta

Kategoria kl. I – III

I miejsce:       Nikodem Bladowski                          – SP Łebno

II miejsce:      Dominik Machaliński                         – SP Kielno

III miejsce:     Oskar Treder                                     – SP Kielno

Wyróżnienie:  Marta Waldowska                             – SP Donimierz

Wyróżnienie:  Rafał Marszała                                   – SP Jeleńska Huta

Wyróżnienie: Maja Budniewska                               – SP Koleczkowo

Wyróżnienie: Mateusz Fopke                                   – SP Dobrzewino-Karczemki

Kategoria kl. IV – VI

I miejsce:        Weronika Grubba                              – SP Szemud

II miejsce:       Olimpia Bulczak                                – SP Łebno

III miejsce:     Weronika Philipp                               – SP Kielno

Wyróżnienie:  Kamila Czerwionka                           – SP Jeleńska Huta

Wyróżnienie:  Amelia Grzybek                                 – SP Dobrzewino-Karczemki

Kategoria kl. I – III Gimnazjum

I miejsce:        Karolina Okrój                                   – Gimnazjum Szemud

II miejsce:       Kacper Bejer                                       – Gimnazjum Bojano

III miejsce:     Julia Jankowska                                 – Gimnazjum Szemud

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku. Organizatorzy bardzo serdecznie chcieliby podziękować Państwu Malinowskim z Piekarni w Szemudzie, którzy, jak co roku zapewnili poczęstunek naszym uczestnikom w formie przepysznych drożdżówek. Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY.

I.Piastowska

Zapraszamy do pełnej galerii

Zapraszamy również na film z konkursu