
Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Święto zainicjowane zostało natomiast przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – obchodzone jest każdego roku w dniu 8 maja. Jest to święto podsumowujące pracę, osiągnięcia zawodowe i budowania wizerunku bibliotek, a także samych bibliotekarzy. Dzień ten rozpoczyna Tydzień Bibliotek obchodzony co roku w dniach 8 -15 maja. Wydarzenie to ma ogólnopolski charakter. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. Organizowana jest od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Hasło Tygodnia Bibliotek 2025 roku brzmiało „Biblioteka. Lubię tu być”. Jego autorką jest Agnieszka Marcinkowska z Poczytajki – biblioteki szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turce. Oto jak uzasadniła swój pomysł: „Obecnie biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek/lektur. To miejsce spotkań, rozmów, warsztatów. To już nie jest ciche miejsce. To miejsce, w którym można ciekawie i kreatywnie spędzać czas. To miejsce, w którym lubi się być. Ze sobą, z książką, z przyjaciółmi, z innymi.”
Biblioteki Publiczne Gminy Szemud przygotowały wiele różnorodnych wydarzeń w tym wyjątkowym tygodniu, a można nawet powiedzieć w całym miesiącu. Ogłosiliśmy dla naszych czytelników po raz pierwszy dwie akcje, które myślimy na stałe z nami zostaną, i tak: MAJ BEZ KAR. Przez cały miesiąc czytelnicy, którzy przetrzymali książki wypożyczone z naszych bibliotek mogli je oddać bez obawy o naliczenie kary finansowej. Była to świetna okazja, by uregulować swoje zobowiązania wobec bibliotek i na nowo rozpocząć przygodę z czytaniem. Kolejna akcja: Co myślisz o swojej bibliotece? – miała ona na celu podzielenie się z nami bibliotekarzami, opiniami na temat naszych bibliotek, za co lubią przychodzić do biblioteki, czy to po ulubioną lekturę, czy to na różne spotkania, warsztaty, koncerty itp. I tak panie z naszych bibliotek wytypowały wypowiedzi, które chwyciły nas za serce: Biblioteka w Bojanie – Anna Tokaj: Biblioteka w Kielnie – Jakub Domagała, Izabela Piepiórka-Żminkowska, Przemysław Karasiński, Monika Gros-Domagała, Beata Barańska, Daria Cząstka: Biblioteka w Szemudzie – Bożena Frąckowiak; Adam i Ewa Galant; Małgorzata Rychcik; Marzena Janicka; Monika Walentynowicz; Urszula Hallmann; Teresa Orłowska; Józef Baszanowski; Angelika Zajączkowska: Biblioteka w Łebnie – Maja Bladowska, Magdalena Konkol, Monika Kanka, Ewelina Lis, Filip Trojanowski, Agnieszka Leyk, Łucja Kowalewska, Danuta Damps, Julia Kąkol, Lena Waldowska, Agnieszka Chustak, Agata Dosz, Manuela Kuczkowska, Amelia Chustak. Dziękujemy z całego serca wszystkim za tyle ciepłych słów, za pokazanie nam, jak jesteśmy potrzebni w naszym środowisku. Po tej akcji widzimy, że biblioteki – czy to pod kątem doboru literatury, czy oferty kulturalnej spełniają Państwa oczekiwania. Zrobimy wszystko, aby tak pozostało.
W ramach bogatej oferty naszych spotkań, biblioteka zaprosiła do naszej gminy p. Jacka Łapińskiego, który odwiedził młodzież z klas VII i VIII w szkołach w Łebnie, Szemudzie, Kielnie i Bojanie. Były to bardzo ciekawe spotkania, w trakcie których p. Jacek przekonywał uczestników, że czytanie to bardzo fajna zabawa, że czytanie pozytywnie wpływa na styl myślenia i działania. Pan Jacek jest autorem książek właśnie na ten temat: „O czytaniu na wesoło.”; „Dlaczego warto czytać?!”; „Z uśmiechem Ci do twarzy! Dobry humor to lepsze życie.” Wszystkie te książki są oczywiście dostępne w naszych bibliotekach.
We wszystkich bibliotekach odbyły się już po raz 10 eliminacje w konkursie na Mistrza Pięknego Czytania dla uczniów klas I-III SP. Wyniki w poszczególnych placówkach wyglądały następująco: Biblioteka Szemud – kl. I Jan Ellwart; kl. II Jan Kos; kl. III Jakub Zajdzikowski; Biblioteka Kielno – kl. I Pola Rzepnicka; kl. II Rozalia Cząstka i Jan Jackiewicz; kl. III Hanna Pilch; Biblioteka Bojano – kl. I Zuzanna Fularczyk; kl. II Joanna Czarnocka; kl. III Maja Karwacka; Biblioteka Łebno – kl. I Klara Brzozowska i Wiktoria Zimna; kl. II Tymon Stenka i Antonina Kreft; kl. III Klaudiusz Hallmann i Dominika Konkol.
Następnie w Szemudzie po raz 9 dokonano wyboru Gminnych Mistrzów Pięknego Czytania klasy I, II oraz III. Wszyscy uczestnicy przepięknie czytali, a komisja nie miała łatwego zadania, mając ocenić m.in. bezbłędność i płynność czytania, intonację, a także dobór repertuaru.
Jury w składzie: Maria Chustak; Elżbieta Dargacz oraz Teresa Sendacka orzekło, że Mistrzem Pięknego Czytania w Gminie Szemud w 2025 roku został/a:
klasa I Pola Rzepnicka
klasa II Jan Kos
klasa III Hanna Pilch
We wszystkich bibliotekach odbyły się również uroczyste pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych. Chcemy w dzieciach rozbudzić chęci czytania i wyrobienia prawidłowych nawyków czytelniczych, poszanowania książek oraz traktowania czytania jako świetnej rozrywki. Uczniowie w nagrodę otrzymali dyplomy, zakładki, kolorowanki oraz zobowiązania do bibliotek, aby od tej chwili stać się pełnoprawnymi czytelnikami.
W całym m-cu maju w każdej naszej placówce, odwiedziło nas wiele dzieci zarówno z przedszkoli, jak i szkół – nazwaliśmy te spotkania „Rozpoczynamy czytelniczą podróż”. W trakcie takiej wizyty pokazujemy dzieciom nasze biblioteki, tłumaczymy zasady wypożyczania, opowiadamy o zajęciach, jakie się u nas odbywają. W Szemudzie dodatkowo oprowadzamy dzieci po Centrum Samorządowym, pokazując im jak działa ten wielofunkcyjny budynek, dzieci odwiedzają pana Wójta, który zawsze miło ich przyjmuje, opowiada o swojej pracy. Cieszą nas te wizyty, dzieci z wielkim zaangażowaniem słuchają i chłoną przekazaną im wiedzę.
Warto też wspomnieć o dniu 8 maja – wszyscy pracownicy zostali zaproszeni przez Starostę Wejherowskiego, jak i Dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie na Powiatowy Dzień Bibliotekarza, który w tym roku odbył się w Gniewinie. Jednak zanim wyruszyliśmy do Gniewina odwiedził nas Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski z życzeniami i dobrą nowiną o nowej bibliotece w Bojanie. Była to najlepsza wiadomość tego pięknego dnia, dziękujemy za życzenia i dobre słowo. W Gniewinie spotkaliśmy się z wszystkimi pracownikami bibliotek z całego powiatu, było bardzo uroczyście, wysłuchaliśmy pięknego koncertu. Takie spotkania i docenienie naszej pracy przez władze samorządowe są bardzo miłe. Usłyszeliśmy tego dnia wiele ciepłych słów o naszej pracy, o naszym zaangażowaniu w szerzeniu czytelnictwa, jak i szeroko pojętej kultury.
Serdecznie dziękujemy za udział we wszystkich spotkaniach i konkursach – miesiąc maj obfitował w czytelnicze i kulturalne akcje, a wszystkich uczestników tychże spotkań naliczyliśmy około 1300. Cieszymy się, że jesteście z nami i zapraszamy do korzystania z oferty Bibliotek Publicznych Gminy Szemud.
Bibliotekarze