
Kolejny miesiąc za nami. Niby „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”, a tu z roku na rok wcześniej przychodzą dni z wysokimi, letnimi temperaturami i przysłowia przestają nam się sprawdzać. Jednakże nie ma to wpływu na aktywność słuchaczy UTW. Dzięki zaangażowaniu ks. dr. hab. Roberta Kaczorowskiego kwietniowe zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania Koncertu Wielkopostnego zatytułowanego „Pie Jesu”. Razem z ks. Kaczorowskim (baryton) wystąpił gość z dalekich Chin Gaofeng Wu (baryton), a na fortepianie grała pani Jadwiga Zieniewicz. Wykonywane utwory to m.in.: G. Faure, Libera me; G.F. Haendel, Ombra mai fu (Xerxes); E. Pałłasz, Naucz mnie, Panie; J. Maklakiewicz, Ave Maria; G. Caccini, Ave Maria; E. Gruberski, Requiem (Introitus et Kyrie, Graduale, Tractus, Sequentia, Offertorium, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei, Communio). Koncerty na żywo cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem i tak było również tym razem.
Kilka dni później, w ramach seansu w CSS-ie, mieliśmy możliwość obejrzenia filmu komediowego. W połowie miesiąca wysłuchaliśmy wykładu pani Moniki Brynikowskiej (Gramy w zielone) zatytułowanego „Wiek to nie wyrok – jak wspomóc się ziołami w meno i andropauzie”. Pani Monika już po raz któryś dzieli się z nami swoją wiedzą na temat ziół i ich właściwości leczniczych. Seria pytań pojawiających się po każdym wykładzie pani Moniki jest najlepszym świadectwem tego, że temat cieszył się dużym zainteresowaniem. Dlatego w następnych miesiącach będziemy kontynuować wykłady o zastosowaniu ziół. Pani Monika organizuje również warsztaty praktyczne, czyli wyprawy w teren z zainteresowanymi osobami. W trakcie tych wędrówek istnieje możliwość poznania i samodzielnego zebrania roślin leczniczych.
Na kolejnych zajęciach nasi słuchacze mogli sprawdzić swoje umiejętności związane z pisownią w języku kaszubskim. Pan Gracjan Fopke cierpliwie tłumaczył nam zasady pisowni i wymowy, a także różnice występujące w różnych regionach kaszubskiej krainy.
W związku ze zbliżającym się XXVI Światowym Zjazdem Kaszubów, który 5 lipca zawita do naszej gminy, nasi seniorzy postanowili zadbać o przystrojenie swoich posesji flagami kaszubskimi. Dzięki zaangażowaniu słuchaczy UTW około 150 flag trafiło już do zainteresowanych. Podczas marcowego Tygodnia Kaszubskiego w kilku sołectwach można było zobaczyć, jak piękny efekt dają wywieszone parami flagi kaszubskie i sołeckie. Informacja o tym, że w naszej gminie każde sołectwo ma swój własny herb i flagę, spodobała się w sąsiedniej Gminie Luzino. W efekcie zostałem zaproszony do biblioteki w Luzinie, w celu opowiedzenia o zasadach heraldyki. Po tym wykładzie mieszkańcy postanowili zaprojektować herb dla swojej miejscowości.
W kwietniu na UTW kontynuowaliśmy oczywiście zajęcia cykliczne. Nowością są warsztaty teatralne, z którymi startujemy na początku maja.
Józef Baszanowski