BIBLIOBOX I WRZUTNIE DO KSIĄŻEK PRZY BIBLIOTEKACH NASZEJ GMINY

Biblioteka Publiczna Gminy Szemud pozyskała środki na zakup i montaż biblioboxu z trezorem i trzech wrzutni książek dla naszych bibliotek. Projekt został nagrodzony przez partnera stowarzyszenia Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ramach programu dobrosąsiedzkiego „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Na ten cel pozyskaliśmy kwotę: 20 364,00

Projekt skierowany jest do wszystkich obecnych i przyszłych czytelników. Naszym celem jest zbudowanie sieci narzędzi dostępności w postaci biblioboxu i wrzutni we wszystkich filiach w strukturze naszej biblioteki. Urządzenia te są tak skonstruowane, by umożliwić czytelnikom oddawanie/wypożyczanie książek 24/7. Urządzenia zostaną zamontowane w miejscach ogólnodostępnych. Dzięki temu, użytkownicy nie będą już ograniczeni godzinami otwarcia biblioteki i będą mogli oddawać książki wieczorami lub w weekendy. Korzystanie z wrzutni będzie całkowicie darmowe. Bibliobox z trezorem zostanie zamontowany przed biblioteką w Szemudzie. Jest to urządzenie zewnętrzne umożliwiające wypożyczenie i zwrot książek 7 dni w tygodniu. Obsługa nie wymaga dostępu do internetu, system jest nieskomplikowany i umożliwia zwrot książek oraz odbiór zamówionych pozycji w dogodnym dla czytelnika czasie. Wrzutnie zostaną ustawione przed filiami biblioteki w Kielnie, Łebnie i Bojanie. Umożliwia to zwrot książek 24/7 i nie wymaga specjalnego systemu. Książki oddane do wrzutni zostają z niej wyjęte przez pracownika biblioteki w godzinach jej pracy.

„Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą infrastrukturę. Celem programu jest wsparcie projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc w ich wdrożeniu. Jego idea jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

W sześciu edycjach programu, PSE przyznały już ponad 1050 grantów o łącznej wartości prawie 22 mln złotych. Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych: