NARODOWE CZYTANIE 2023

Biblioteka Publiczna Gminy Szemud już od 2017 roku uczestniczy w akcji Narodowego Czytania zainicjowanej przez Parę Prezydencką. Co roku wybierana jest inna lektura, która jest bardzo ważna dla naszej historii, naszej literatury. Akcja zawsze odbywa się na początku września, co pięknie komponuje się w naszej gminie z Dożynkami i też zawsze promujemy tę akcję podczas naszego święta plonów. Nie mogło być inaczej i w tym roku, kiedy dowiedzieliśmy się, że u nas będą Dożynki Wojewódzkie, które będą trwały 2 dni. Od razu zdecydowaliśmy, że będziemy czytać i w sobotę i w niedzielę.

Lekturą tegorocznego Narodowego czytania była  najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Biblioteka Publiczna Gminy Szemud w swoim namiocie przygotowała klimatyczną przestrzeń, aby każdy mógł zagłębić się w lekturze. W akcji chętnie brali udział wszyscy zgromadzeni mieszkańcy, goście, jak również zaproszone delegacje. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie pamiątkowy egzemplarz z pieczątką upamiętniającą tę akcję.

Dziękujemy również Pani Dyrektor ZSP w Szemudzie za zorganizowanie wolontariuszy w pięknych strojach kaszubskich, którzy pomagali nam w Pomorskim Święcie Plonów w rozdawaniu kotylionów i bułeczek.  

                                                                                                                                                                              Bibliotekarze