Tydzień Bibliotek

XX jubileuszowy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbył się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Autorką hasła jest Jolanta Poważyńska z Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Wałbrzychu. Zostało wybrane, ponieważ jest otwarte i kładzie nacisk na społeczny charakter instytucji. Biblioteka jest miejscem, które gromadzi społeczność zarówno jako grupę, jak i każdą poszczególną osobę.

Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie –  fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze.

Oferta Biblioteki jest różnorodna i dostosowana do wielu potrzeb. To dlatego można nazwać ją Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać.

W ramach tegorocznej edycji nasze placówki zorganizowały różne spotkania dla swoich czytelników.

We wszystkich naszych bibliotekach odbyły się spotkania – warsztaty z kulturą japońską. Pani Joanna opowiadała uczniom klas IV, V czy VI gdzie i jak położona jest Japonia na mapie świata. Opowiadała o zwyczajach, ale głównie skupiliśmy się na słownictwie i pisowni. Dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w warsztatach, każdy po poznaniu i instruktarzu próbował napisać swoje imię. Jednak nie było to wcale takie proste, z pomocą p. Joanny udawało się te skomplikowane znaki zapisać. Były to z pewnością ciekawe, ale też zupełnie inne spotkania niż zazwyczaj. Dziękujemy Pani prowadzącej za wprowadzenie nas w tajniki sztuki pisma japońskiego.

Tradycyjnie już we wszystkich naszych placówkach bibliotecznych odbywały się uroczyste pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych. Celem tej uroczystości jest rozbudzenie w młodych czytelnikach chęci czytania oraz wyrobienie prawidłowych nawyków czytelniczych. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki, kolorowanki oraz zobowiązania do biblioteki, by móc korzystać w pełni z wypożyczalni książek.

8 maja to święto bibliotekarzy i bibliotek – w tym roku  po raz pierwszy w naszej gminie miał miejsce Powiatowy Dzień Bibliotekarza. Na zaproszenie p. Starosty Gabrieli Lisius i p. Dyrektor Powiatowej Biblioteki Barbary Gusman do Centrum Samorządowego przyjechali pracownicy bibliotek z całego powiatu wejherowskiego, jak i delegacja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Podczas uroczystości zostali przedstawieni nowo powołani dyrektorzy z Biblioteki w Luzinie, Redzie i Rumii. Dyrektor z Rumii wygłosił krótką prelekcję na temat: Biblioteka jako miejsce promocji lokalnej historii. Były również podziękowania i życzenia od władz powiatu jak i Pana Wójta Ryszarda Kalkowskiego z p. Przewodniczącą Rady Gminy Aleksandrą Perz oraz p. Sekretarz Barbarą Rzeszewicz,  którzy obdarowali wszystkich pracowników bibliotek powiatu wejherowskiego kwiatami. Było też tradycyjne polskie „Sto lat”. Pan Wójt osobiście oprowadził wszystkich gości po nowym Centrum Samorządowym, ale wiadomo, że wszystkim najbardziej podobała się nowa biblioteka. Był to czas na wymianę doświadczeń, rozmowy o  podejmowanych przez biblioteki działaniach, a wiemy, że jest ich wszędzie bardzo dużo. Dziękujemy naszym koleżankom i kolegom za odwiedzenie nas i mamy nadzieję, że tym wyjazdowym świętowaniem zapoczątkowaliśmy coś nowego. Do zobaczenia w bibliotekach.

Dnia 11 maja na Sali widowiskowej CSS miała miejsce promocja wznowionych z inicjatywy biblioteki i wydanych wspólnie z Wydawnictwem Region wszystkich powieści Jana Piepki – patrona biblioteki w Łebnie. Na nasze zaproszenie na spotkanie licznie odpowiedziała szkoła w Szemudzie, jak i przyjechała do nas młodzież ze szkoły w Jeleńskiej Hucie. Byli również członkowie Stowarzyszenia Lesok jak i przyjaciele śp. J. Piepki. O Janie i jego powieściach rozmawialiśmy z p. Jarosławem Ellwartem – szefem wspomnianego wydawnictwa. Pan Jarosław opowiedział nam co jest zawarte w tych powieściach, co jest najważniejsze w jego pisarstwie, kim był Jan Piepka – nie tylko pisarzem, poetą, ale przede wszystkim wspaniałym gawędziarzem. Między odpowiedziami na zadane pytania, uchyliliśmy rąbka tajemnicy tych powieści, p. Grażyna Lis (bibliotekarka biblioteki w Łebnie, a zarazem opiekun Izby Pamięci patrona) przeczytała wybrane trzy fragmenty. Było to ciekawe spotkanie, gdyż przybyła młodzież słuchała z wielkim zainteresowaniem, a było nas prawie 200 osób. Dziękujemy wszystkim za obecność, dziękujemy p. Ellwartowi za chęć podzielenia się z nami swą ogromną wiedzą o naszym patronie i jego książkach. Zapraszamy do naszych bibliotek po wypożyczanie wznowionych powieści, z których dowiemy się jak żyli kaszubi w latach 20-50 XX wieku.

Dnia 15 maja 2023r w Bibliotece Publicznej Gminy Szemud odbyła się kolejna edycja konkursu „Gminnego Mistrza Pięknego Czytania” skierowanego do uczniów klas I – III. Wcześniej odbyły się eliminacje w poszczególnych filiach  bibliotek  publicznych, by już w Bibliotece Gminnej nastąpiło podsumowanie i wyłonienie  Gminnego Mistrza w kategorii klas I, II i III. Konkurs ten  ma na celu  przede wszystkim: doskonalenie umiejętności czytania oraz wdrażanie dzieci już od najmłodszych lat do zdrowej rywalizacji. Jurorami były: Aleksandra Perz –przewodnicząca, Teresa Sendacka i Iwona Piastowska. Komisja oceniała: bezbłędność i płynność czytania, dobór repertuaru i ogólny przekaz czytanego tekstu. Miło nam było gościć rodziców, opiekunów i nauczycieli. Trzeba przyznać, że poziom  umiejętności czytania jest coraz wyższy i była to prawdziwa przyjemność słuchania przedstawianych tekstów.

Ale jak to mówimy: Mistrz jest tylko jeden. A oto końcowe wyniki:

  • Aleksander Jankowski – Gminny Mistrz klas I
  • Nela Katulska             – Gminny Mistrz klas II
  • Gordian Rogocki             – Gminny Mistrz klas III

Były oczywiście słowa uznania dla wszystkich biorących udział w tym konkursie, koronacja Mistrzów i nagrody oraz wspólne zdjęcia.

 

Tydzień Bibliotek 2023 już za nami, ale Biblioteki nieustannie prowadzą różnorodne inicjatywy. Zapraszamy wszystkich do systematycznego czytania, a także korzystania z bogatej oferty bibliotek publicznych. Zmieniamy się na potrzeby naszych użytkowników, bo biblioteka jest Moja, Twoja, Nasza.

  Bibliotekarze

Kielno

Łebno

Szemud

Bojano