Uczniowie w Centrum Samorządowym

W miesiącach kwiecień, maj na zaproszenie Dyrektor Biblioteki Publicznej oraz Wójta Gminy Szemud wszyscy uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szemudzie zostali oprowadzeni po nowym budynku CSS. Głównym celem było zapoznanie uczniów z biblioteką, gdyż tu muszą zaopatrzyć się w lektury, jak i mogą przyjść na innego rodzaju zajęcia. Dlatego też naszą wycieczkę rozpoczynaliśmy od pokazania biblioteki, jej wypożyczalni, kafejki internetowej, czytelni czy pokoju cichej pracy. Zapoznaliśmy ich z zasadami korzystania z pomieszczeń bibliotecznych oraz przedstawiliśmy naszą ofertę. Nie był to jedyny cel tej wizyty, gdyż jak wiemy biblioteka to nie jedyna instytucja w murach Centrum Samorządowego. Dlatego też Wójtowi zależało, aby pokazać uczniom cały budynek. Każda klasa odwiedziła sekretariat oraz gabinet p. Wójta. Mogli zaobserwować jak wygląda na co dzień praca na tym stanowisku, porozmawiać czy zadać pytanie. Zapoznali się również z pracą Sekretarza Urzędu Gminy, mogli zobaczyć jak wyglądają biura pracowników urzędu. Zobaczyliśmy gdzie mieszczą się poszczególne referaty, Urząd Stanu Cywilnego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Biuro obsługi mieszkańca itp. Największe wrażenie na uczniach i ich wychowawcach robiła sala widowiskowa, była możliwość wystąpienia na scenie, ale oczywiście każda klasa bezapelacyjnie musiała wypróbować wygodne siedzenia na samej górze sali. Możemy śmiało powiedzieć, że chyba nie było osoby, która nie była pod wrażeniem, słyszeliśmy takie sformułowania: rewelacja, wszystko w jednym miejscu, extra, bomba, pachnie nowością, wszystko takie nowoczesne. Nasze założenie było takie aby zachęcić uczniów do przychodzenia do nas i śmiało możemy powiedzieć, że cel został osiągnięty – dzieci i młodzież z chęcią przychodzą do biblioteki po lekcjach. Czy to po lekturę lub inna dobrą książkę, ale również lubią spędzać czas u nas czytając, grając w gry planszowe, korzystając z komputera czy po prostu miło spędzić czas z kolegami. Przed nami wakacje, ale po wakacjach na pewno będziemy zapraszać uczniów szkoły w Szemudzie jeszcze nie raz. Jednak już dziś zapraszamy również uczniów z pozostałych szkół na terenie naszej gminy. Zapraszamy do nas.

I. Piastowska