Spotkania o ziołach i wyjazd do kina

Stowarzyszenie Lesôk we współpracy z Biblioteką Publiczną we wrześniu i październiku zorganizowali spotkania o ziołach. Temat wykładu: „Kiedy zioła nie działają – wstęp do ziołolecznictwa”. Spotkania odbyły się w bibliotekach publicznych, a zaproszenie przyjęli głównie członkowie Stowarzyszenia. Nie zabrakło również zainteresowanych mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Aby zgłębić tajniki ziołolecznictwa, poprosiliśmy o przybliżenie tematu p. Michała. Z wykształcenia to biolog, archeobotanik, z pasji przyrodnik, z zawodu zielarz-fitoterapeuta, Członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy-Fitoterapeutów, Edukator ziołolecznictwa. Prowadzi prelekcje, warsztaty oraz zajęcia terenowe z zakresu ziołolecznictwa, roślin przydatnych w surwiwalu, czy medycyny w czasie katastrof i na wypadek wojny. Wierzy, że środowisko naturalne jest nam w stanie zapewnić wszystko, wystarczy tylko wiedzieć, jak z tego skorzystać. Miłośnik przyrody i fotografii przyrodniczej. Swoją wiedzę z zakresu fitoterapii pogłębiał i pogłębia nadal na kursach autorstwa doktora biologii i jednego z najlepszych fitoterapeutów w Polsce – Henryka Różańskiego. Prowadzi liczne wykłady, warsztaty i zajęcia terenowe, a także kanał Youtube, gdzie mówi o ziołach, przedstawia ich historie oraz opowiada o ich pochodzeniu. Ukazuje, jak w prosty sposób, wykonać skuteczne preparaty, a także uczy poszanowania przyrody, kontaktu z naturą oraz przedstawia pożytki, jakie możemy z niej czerpać przy zachowaniu rozsądku, umiaru i szacunku do otaczającego nas świata.

Spotkania te pokazały nam jak po kolei zabrać się do zbierania ziół, jak w danym okresie je zbierać i co zbierać. Pan Michał odpowiadał na liczne pytania, które nasuwały się uczestnikom podczas wykładu. Były to z pewnością bardzo cenne informacje, mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze nie raz zaprosić p. Michała do nas. Bardzo wszyscy chcieliby wyruszyć w teren na spacer w poszukiwaniu ziół, które przydadzą się w naszym życiu codziennym.

Również w październiku udało się nam dla członków Stowarzyszenia zorganizować wyjazd do kina w Wejherowskim Centrum Kultury (Filharmonia Kaszubska). A pojechaliśmy, aby obejrzeć film „Johnny” – historię o ks. Janie Kaczkowskim, opartą na prawdziwych wydarzeniach, opowiedziana z perspektywy podopiecznego ks. Jana – Patryka Galewskiego. Film w piękny sposób z humorem i z wielkim wzruszeniem pokazuje nam jaki był ks. Jan. Jak w  swojej pracy skupiał się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczył nas wszystkich empatii. Wracając wszyscy wspominaliśmy jak ks. Jan odwiedzał naszą gminę na spotkaniach w bibliotekach. Zgodnie stwierdziliśmy, że film bardzo dobrze oddawał postać ks. Kaczkowskiego.

Wszelkie wyjazdy czy spotkania nie byłyby możliwe, gdyby nie pozyskana dotacja z Urzędu Gminy na realizację zadania publicznego, za co bardzo dziękujemy. Już w listopadzie zapraszamy członków Stowarzyszenia na kolejne ciekawe spotkania i inicjatywy, jak np. „Fitness dla mózgu”; „Rysunek dla seniora” itp. A jeśli ktoś chce się zapisać do Stowarzyszenia, zapraszamy seniorów do odwiedzenia swojej pobliskiej biblioteki publicznej, gdzie działają Kafejki Aktywnego Seniora.

I.Piastowska