Magiczna moc bajek

„Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami…” – zapewne wszyscy pamiętają te słowa, napawające radością i ciekawością, za nimi bowiem zawsze kryła się fascynująca opowieść. Niezmiennie wiadomo, że bajki były od zawsze sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych.

 Klasy 0A oraz 0B ze Szkoły Podstawowej im. JP II w Łebnie w roku szkolnym 2021/2022 wzięły udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym „Magiczna moc bajek”, jest to już kolejna edycja tego projektu, ale pierwsza, w której to aktywny swój udział brała Biblioteka Publiczna w Łebnie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom małych czytelników oraz ich wychowawców, raz w miesiącu dla każdej z grup bibliotekarz organizował spotkanie z bajką. Spotkania te miały na celu przede wszystkim przybliżenie „bajek i dobranocek z dawnych lat”.

Na pierwszym spotkaniu zerówki miały przyjemność poznać przemiłego i zabawnego pieska z łatką, znanego chyba większości dzieci i dorosłych- Reksia.

Drugie spotkanie przybliżyło nam postać najsłynniejszego misia świata- Kubusia Puchatka. Tego pluszowego Misia o „bardzo małym rozumku” kochają wszystkie dzieci, a on najbardziej kocha swoje „małe co nieco” czyli miodek, przyjaciela Krzysia i Stumilowy Las.

Zimowy grudzień zaowocował kolejnym spotkaniem z bajką, gdzie głównymi bohaterami byli tym razem Kot Filemon i Bonifacy. Ta bajka oraz dobranocka szczególnie podobała się dzieciom, które aktywnie wypowiadały się na temat podarków i zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Nasze czwarte bajkowe spotkanie przybliżyło nam postać kolejnego misia – Misia Uszatka, bohatera opowiadań Czesława Janczarskiego.  Cechą charakterystyczną Uszatka jest klapnięte lewe ucho. W opowiadaniu jest wyjaśnione, że miś miał klapnięte ucho, ponieważ bardzo długo siedział na półce w sklepie z zabawkami, gdzie długo nikt go nie chciał kupić.

Luty zaowocował nieco innym rodzajem spotkania z bajką.  W związku z  poznaniem bohaterki Małej Pyzy ubranej w piękny ludowy strój łowicki, która to wyruszyła w pełną przygód podróż po kraju i w czasie swojej wędrówki odwiedziła różne polskie miasta, poznając ciekawe miejsca, ludzi i ich obyczaje, postanowiłam opowiedzieć dzieciom o naszym regionie kaszubskim, powstaniu kaszub i znaczeniu siedmiu kolorów haftu kaszubskiego.

Będąc małym dzieckiem marzyłam, aby posiadać magiczny, zaczarowany ołówek jak chłopiec o imieniu Piotrek, który pomagał w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów gdyż wszystko, co nim narysował materializowało się – taką bajkę oglądały dzieci na kolejnym spotkaniu.  Książka, zaś była o Florce, małej ryjówce i jej pamiętniku.

Kwietniowe dobranocki i bajki z dawnych lat zaowocowały spotkaniem ze Złotowłosą i trzema Misiami. Dzieci wspaniale wypowiadały się na temat tej bajki, przytaczając ulubione fragmenty. Zapoznały się również z życiem i funkcjonowaniem owadów jakimi są pszczoły.

Ostatnia wizyta przedszkolaków była dla nich niespodzianką, bo nieoczekiwanie przywitał ich zbój Rumcajs z Rzaholeckiego Lasu.  Dzieci dowiedziały się kim był bohater bajki zanim został rozbójnikiem, a był on prostym szewcem z Jiczyna.

Aby uatrakcyjnić odwiedziny dzieci, postawiłam na charakteryzację własną i otoczenia. Upodabnianie się do postaci bajkowych stało się moim priorytetem, co sprawiało wiele radości odwiedzającym mnie przedszkolakom.

 Na zakończenie naszych spotkań, otrzymałam od dzieci podziękowanie w postaci pięknych własnoręcznie zrobionych laurek.

W imieniu własnym oraz Biblioteki Publicznej Gminy Szemud składam podziękowania wychowawcom klas 0A i 0B za współpracę i zaangażowanie. Projekt ten był dla mnie ogromnym wyzwaniem, ale też pięknie spędzonym czasem z dziećmi przy bajkach z dawnych lat.

 

G. Lis