Projekt “Sieć na kulturę”

Biblioteka Publiczna Gminy Szemud brała udział w projekcie dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej) „Sieć na Kulturę”: PROJEKTOWANIE GRAFICZNE Z WYKORZYSTANIEM APLIKACJI CYFROWYCH.

Celem projektu było: podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników biblioteki oraz rozwijanie kompetencji cyfrowych wśród dzieci i młodzieży w wieku 10-18 poprzez prowadzenia atrakcyjnych i perspektywicznych zajęć.

Przeprowadzeniem projektu zajęły się Panie z Biblioteki w Szemudzie i Łebnie, obie Panie bibliotekarki po własnym szkoleniu zobowiązane były do przeprowadzenia 30 godzin zajęć z dziećmi. Ze względu na trwającą pandemię spotkania odbyły się na Platformie Teams. Podczas szkolenia zostały omówione możliwości pozyskiwania grafik i zdjęć z banków oferujących prawdopodobnie największą liczbę zdjęć takich jak Pixabay czy Otwartezasoby oraz wykorzystania ich w różnych projektach. Uczestnicy poznali dostępne narzędzia do obróbki graficznej i tworzenia projektów korzystając z programu Canva. Zdobyli umiejętności związane z zasadami projektowania wizualnego edytując obrazy na warstwach w programie Paint.net. Dowiedzieli się o przysługujących mu prawach autorskich i co to jest creative commons.

Wszyscy z sukcesem zakończyli projekt, którego podsumowanie miało miejsce w Bibliotece Publicznej w Łebnie dnia 04.11.br. Dzieci biorące udział w projekcie otrzymały imienne zaświadczenia oraz drobne upominki, zaś placówki bibliotek pozyskały nowy sprzęt komputerowy. Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz rodzicom za sumienny udział w  szkoleniu, wytrwałość i aktywność.

Lis Grażyna