W ramach tegorocznej akcji Tygodnia Bibliotek nasza biblioteka zorganizowała szereg atrakcji dla swoich czytelników, oczywiście w formie online. Za hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece” kryją się przede wszystkim książki, ale również ludzie- bibliotekarze oraz różnego rodzaju spotkania, wydarzenia oraz konkursy.
8 maja- święto bibliotekarzy i bibliotek. Postanowiliśmy z okazji tego święta pokazać naszym mieszkańcom wszystkich pracowników biblioteki – wykonaliśmy sesję zdjęciową w nowej Bibliotece w Kielnie, gdzie zgodnie z hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek ukryliśmy się w różnych zakamarkach- oczywiście z książką w ręku. Ta sesja i to święto zainspirowały nas do ogłoszenia akcji „Napisz, nagraj, narysuj…” życzenia dla bibliotekarzy i bibliotek. Przez cały tydzień spływały do nas życzenia pisane, życzenia rysowane, a nawet dzieci z Przedszkola w Szemudzie osobiście przyszły z wykonanymi przez siebie laurką. Przyznamy, że to było bardzo miłe dla nas. Z tego miejsca bardzo wszystkim DZIĘKUJEMY, oczywiście każdy kto nadesłał pracę otrzymał upominek.
W poprzednich latach zawsze do bibliotek zapraszaliśmy różne grupy teatralne ze spektaklem o tematyce propagującej czytanie i bibliotek. W tym roku sami bibliotekarze przygotowali takie teatrzyki. Teatrzyk Kamishibai to wywodząca się z Japonii technika czytania i prezentacji książki obrazkowej – teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to forma opowiadania, czytania, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę (butai), – drewniany teatrzyk – w której przedstawiane są kolejne fragmenty bajki, opowiadania. Każda z naszych bibliotek nagrała swoje opowiadanie, które zostały opublikowane na profilu bibliotecznym. W każdej chwili można je sobie odtworzyć – nagrania są dostępne na stronie internetowej biblioteki w zakładce „Biblioteka online”. Zapraszamy.
Na naszym profilu FB zostało opublikowane w dn. 12.05. godz. 9:00 spotkanie autorskie z panią Anną Czerwińską – Rydel polską muzyk, pedagog, autorką książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej.
Autorka bardzo ciepło powitała wszystkich czytelników bibliotek naszej gminy, wspominała spotkania, na które przyjeżdżała do nas przed pandemią. Mówiła, że nie jest w stanie opowiedzieć nam o swoich wszystkich książkach, bowiem napisała ich już prawie 50.
Skupiła się na książkach biograficznych dla dzieci o różnych ważnych, ciekawych postaciach.
Pani Ania jest pomysłodawcą, jak i twórcą serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach m.in. Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne
o słynnych gdańszczanach), Kornel Makuszyński, Jerzy Kukuczka, Janusz Korczak, Henryk Sienkiewicz, Maria Skłodowska – Curie, Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski. Każda z tych wspaniałych postaci, może nas czegoś nauczyć, jak to p. Ania powiedziała, że bardzo skrupulatnie przygotowywała się do każdej z tej serii książki. Niejednokrotnie wyjeżdżała w różne miejsca, aby poznać tę wspaniałą, ważna postać. Była to dla niej zawsze niesamowita przygoda, która opiewała w bardzo ciekawe, życiowe informacje.
Bardzo dziękujemy P. Ani za przyjęcie naszego zaproszenia i profesjonalne nagranie. Dużo książek p. Ani czeka na Państwa w naszych bibliotekach.
Do 14 maja można było przesyłać nagrania na konkursu „Gminnego Mistrza Pięknego Czytania” skierowanego do uczniów klas I – III. Bardzo ucieszył nas fakt tak dużego zainteresowania tym konkursem, otrzymaliśmy ponad 30 nagrań, za co bardzo dziękujemy.
Konkurs ten ma na celu przede wszystkim: doskonalenie umiejętności czytania oraz wdrażanie dzieci już od najmłodszych lat do zdrowej rywalizacji. W dn. 19.05. zebrała się Komisja konkursowa, którą to tworzyli wszyscy bibliotekarze. Po wysłuchaniu nagrań, wybraliśmy Mistrza pięknego czytania klasy I, II i III. To było dla nas dużym wyzwaniem, dlatego też wyłoniliśmy Mistrza, jednak dodatkowo jeszcze wyróżniliśmy 8 osób. Komisja oceniała: bezbłędność i płynność czytania, dobór repertuaru i ogólny przekaz czytanego tekstu. Trzeba przyznać, że poziom umiejętności czytania jest coraz wyższy i była to prawdziwa przyjemność słuchania przedstawianych tekstów.
Ale jak to mówimy: Mistrz jest tylko jeden. A oto wyniki :
- Lena Groen – Gminny Mistrz klas pierwszych
- Amelia Brzeska – Gminny Mistrz klas drugich
- Rozalia Jankowska – Gminny Mistrz klas trzecich
Wyróżnienia: Cezary Golik, Liliana Cisłowska, Marta Stenka, Zuzanna Wenta, Jan Czajkowski, Patrycja Kahs, Milena Modzelewska, Sara Bojke.
Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY, każdy uczestnik otrzymał dyplom i pakiet czytelniczy, a mistrzowie oraz osoby wyróżnione nagrody. Liczymy na Was w przyszłym roku.
Na zakończenie Tygodnia Bibliotek, przygotowaliśmy dwa Quizy – dla dzieci z wiedzy o bajkach, a dla młodzieży i dorosłych z wiedzy i znajomości literatury. Zabawa ta również został bardzo pozytywnie przyjęta przez czytelników i to nie tylko mieszkańców naszej gminy. Pięć pierwszych prawidłowych odpowiedzi zostały oczywiście nagrodzone. GRATULUJEMY.
Tydzień Bibliotek 2021 już za nami, ale Biblioteki nieustannie prowadzą różnorodne inicjatywy. Zapraszamy wszystkich do systematycznego czytania, a także korzystania z bibliotek publicznych. Zmieniamy się na potrzeby naszych użytkowników, bo biblioteka to dobre miejsce dla KAŻDEGO.
Bibliotekarze