Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej

Poeci swoje wiersze czytają prosto, konkretnie. Poezja czytana czy recytowana  w ten sposób brzmi najlepiej. Wisława Szymborska powiedziała, że „trzeba czytać tak, jakby się głośno myślało. Wtedy słowo nie traci swojej mocy i sensu.”

Czy wiersze recytowane przez dzieci i młodzież  były przekazane w ten właśnie sposób  oceniała komisja w składzie :

• Aleksandra Perz (przewodnicząca)
  • Iwona Zając
  • Karina Treder
  • Krystyna Malotka

kierując się kryteriami dotyczącymi właściwego doboru repertuaru, kultury mowy, interpretacją utworu, a także ogólnym wyrazem artystycznym.

Dnia 22.04.2021r w Bibliotece Publicznej w Kielnie komisja odsłuchała przesłane nagrania recytacji poezji, gdyż zgodnie z regulaminem w tym roku konkurs odbył się w formie on-line. Biblioteka Publiczna Gminy Szemud pomimo odwołania eliminacji wojewódzkich, zdecydowała się nie rezygnować z konkursu, który ma wieloletnią tradycję i był w naszym kalendarzu uroczystości już od 37 lat, czyli od samego początku.

Uczestników chętnych do zaprezentowania swoich umiejętności w recytacji jak i w śpiewie, ku naszej uciesze było 28 – w 4 kategoriach, co świadczy o niegasnącej popularności tego konkursu. Repertuar był urozmaicony, a dzieci i młodzież świetnie przygotowana. Wielkie słowa uznania również dla rodziców i opiekunów, którzy bardzo aktywnie przyczynili się do wspaniałego przygotowania swoich dzieci i zmierzenia się z różnymi trudnościami technicznymi aby nagrać, ale też przesłać do nas nagrania.

Komisja jednoznacznie stwierdziła, że dobór utworów na poszczególnych poziomach wiekowych był jak najbardziej odpowiedni. Interpretacja i ogólny wyraz artystyczny był uzależniony od indywidualności danej osoby. Komisja również dostrzegła plus takiej formy, gdyż mogła zawsze wrócić do nagrania, aby dobrze każdego ocenić.

A oto ostateczne wyniki w poszczególnych kategoriach :

Klasy I – III

I miejsce                    – Piotr Rohde                                      – SP Dobrzewino-Karczemki

II miejsce                   – Patrycja Kahs                                   – SP Łebno

III miejsce                  – Amelia Brzeska                                – SP Łebno

Wyróżnienia:              – Jan Czajkowski                                 – SP Łebno

– Kalina Bojk                                       – SP Częstkowo

– Oliwia Garzombke                           – SP Kielno

Klasy IV – VI

I miejsce                     – Urszula Cempa                                – SP Kielno

II miejsce                    – Maja Budniewska                            – SP Koleczkowo

III miejsce                   – Fabian Okrój                                    – SP Łebieńska Huta

Klasy VII – VIII

I miejsce                     – Alicja Lesner                                    – SP Częstkowo

II miejsce                    – Urszula Marszelewska                     – SP Kielno

III miejsce                   – Kamila Czoska                                  – SP Łebieńska Huta

Kategoria poezji śpiewanej

I miejsce                     – Wiktoria Necel                                 – SP Jeleńska Huta

Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY, laureaci otrzymają dyplomy i nagrody, które będą odbierać indywidualnie. Nagrody dla kategorii klas I-III ufundowała jak co roku Pani Iwona Zając, której bardzo serdecznie dziękujemy.

Uczniom  serdecznie  dziękujemy za udział w konkursie, opiekunom za zaangażowanie i współpracę przy przesyłaniu nagrań. Również słowa podziękowania kieruję do członków komisji, za ich zaangażowanie i profesjonalną pracę.

I. Piastowska