Ocalić od zapomnienia – rozstrzygnięcie konkursu

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Biblioteka Publiczna Gminy Szemud rozstrzygnęły konkurs „Ocalić od zapomnienia” – wspomnienia z okresu adwentowo-noworocznego w Gminie Szemud. Bardzo dziękujemy za nadesłane prace, które ukazują ile piękna kryje się w dawnych tradycjach i obyczajach kaszubskich. Miło Nam, że mieszkańcy naszej gminy wykazują talenty literackie i chcą się nimi dzielić. Komisja w składzie:

– Kazimierz Hermann- Prezes ZKP Gminy Szemud

– Jan Dargacz – Prezes ZKP k/Szemud – pomysłodawca konkursu

– Iwona Piastowska- dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud

jednogłośnie postanowiła wyróżnić jedną z uczestniczek konkursu – Panią Justynę Pranszke.

Pani Justyna w bardzo lekki aczkolwiek magiczny sposób opisała wspomnienia swojego dzieciństwa, które przypadały na lata 90-te XX w. Przedstawiamy Państwu wstęp pracy naszej laureatki:

„Wspomnienia dotyczące okresu adwentowo- noworocznego, z czasów gdy byłam dzieckiem, są dla mnie szczególne ze względu na atmosferę jaka towarzyszyła ówczesnym wydarzeniom. Nie chodzi tu o sam fakt bycia dzieckiem, (dzieciństwo to z pewnością dla większości ludzi czas, do którego chętnie powracamy myślami)- ale o „zasady istnienia świata” jakie wówczas istniały i o mądrość przodków, przekazywaną i pielęgnowaną w życiu następnych pokoleń. Nikogo chyba już nie trzeba przekonywać, że dawniej wszystko było jakieś inne… bardziej spokojne, magiczne… normalne. Dziś świat choć tak doskonały, nowoczesny, bogaty i wygodny wyparł to co kiedyś stanowiło najwyższą wartość- tradycję. Współcześnie każdy z nas żyje „po swojemu”, choć okazję ku świętowaniu pozostały w większości takie same, sposoby ich przeżywania – nieustannie ulegając przemianom- zmieniły się….”
Całość wspomnień Pani Justyny postaramy się Państwu udostępnić na łamach Lesoka oraz naszej stronie internetowej w okresie adwentowo-noworocznym.

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.

K. Malotka