„(Do)wolność czytania” – XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 8-15 maja, w ramach tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek odbywającej się pod hasłem „(Do)wolność czytania”, Biblioteka Publiczna Gminy Szemud z filiami także świętowała ten tydzień. Szeroki wybór literatury polecanej przez nasze placówki z pewnością przyczynia się do tego, aby czytelnicy mieli przywilej poczucia swobody i wolności w wyborze intersujących książek. W tym czasie podejmowano wiele innych przedsięwzięć m.in. warsztaty, konkursy, lekcje biblioteczne czy spotkania dla czytelników, a wszystko to w celu zainteresowania książką w szerokich kręgach społeczeństwa.

W naszych instytucjach odbywały się oficjalne przyjęcia uczniów do grona czytelników poprzez uroczyste pasowania na czytelników, które miały miejsce w bibliotekach: Częstkowie, Łebnie, Kielnie oraz Szemudzie. Na wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o „Rycerzu bez konia” wykonane przez Teatr Barnaby zaprosiliśmy wszystkich chętnych przedszkolaków. Spektakl opowiadał o przygodach Rycerza bez konia i Koniu bez rycerza, którzy wędrując szukali siebie nawzajem. Była to opowieść o tym, że nie wolno przestać wierzyć w marzenia. We wszystkich bibliotekach odbyła się już 5 edycja konkursu na „Mistrza Pięknego Czytania”. Konkurs dedykowany był dla uczniów klas I-III SP i dzielił się na dwa etapy. Pierwsze eliminacje miały miejsce w poszczególnych filiach Biblioteki Publicznej Gminy Szemud i ukształtowały się następująco:

Biblioteka Mistrz klasy I Mistrz klasy II Mistrz klasy III
Biblioteka Szemud Michał Lidzbarski Agata Malinowska Nicola Kierznikiewicz
Biblioteka Kielno Pola Popławska Olivia Mariańska Julia Dawidek
Biblioteka Bojano  Amelia Mroczkowska Marek Grzędzicki Bartosz Starnawski
Biblioteka Częstkowo Wiktor Zborowski Maja Naczk Agata Damps
Biblioteka Łebno Maja Domarus Justyna Grubba Kamil Lejkowski

Drugi etap miał miejsce w Bibliotece Publicznej w Szemudzie. Tutaj spośród wszystkich finalistów wybrano trójkę najlepszych. I tak Gminnym Mistrzem Pięknego Czytania w Gminie Szemud w roku 2018 zostali:

Klasa I       Michał Lidzbarski    z Szemuda

klasa II     Marek Grzędzicki     z Bojana

klasa III   Bartosz Starnawski   z Bojana

Inną formą do(wolności) czytania był piknik z książką, na który zaprosiła najmłodszych czytelników – uczestników „Poranków z bajką”, biblioteka w Kielnie. Tego typu atrakcja odbywa się tutaj tradycyjnie na placu zabaw i wywołuje wśród najmłodszych wiele radości. Podczas tego tygodnia nie zabrakło też kreatywnych warsztatów. Czytelniczki z biblioteki w Bojanie i Kielnie na szydełku wykonały piękne, modne i stylowe torby. Absolutne must have każdej kobiecej szafy. Dzieci i młodzież realizowały się w wolnych chwilach w warsztatach z ceramiki i origami, a kolorowe broszki, serduszka, igielniki ucieszyły z pewnością wielu obdarowanych. Wszyscy chcemy żyć długo i zdrowo, dlatego biblioteka w Szemudzie dnia 15 maja zaprosiła mieszkańców, czytelników gminy na wykład „Zdrowie w ogrodzie – warzywa”. Zdrowy tryb życia i aktywne spędzanie czasu zaproponowała biblioteka w Łebnie. Wszyscy chętni chodząc z kijkami mogli sprawdzić działanie nordyckiego spaceru w urokliwych zakątkach naszej gminy. Uwieńczeniem obchodów Tygodnia Bibliotek było uroczyste spotkanie bibliotekarzy z władzami powiatu, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie. Dyrektorzy i pracownicy bibliotek powiatu wejherowskiego otrzymali z rąk władz powiatu oraz dyrektor biblioteki pamiątkowe statuetki z podziękowaniem za zaangażowanie w rozwój kulturalny w swoim regionie.

Wszystkie te przedsięwzięcia organizowaliśmy po to, by pokazać, że biblioteka to ważne miejsce i odgrywa wielką rolę w budowaniu dziedzictwa kulturowego. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy dopomogli nam w przeprowadzeniu tych ciekawych inicjatyw.

zyczenia-z-okazji-dnia-bibliotekarza

Tydzień Bibliotek 2018 w Bibliotece w Bojanie