Rodnô Mòwa w Gminie Szemud

W dniu 11.04.2018r. w Bibliotece Publicznej w Szemudzie, po raz kolejny odbył się Gminny Konkurs Literatury Kaszubskiej. Organizatorami Konkursu są: Biblioteka Publiczna Gminy Szemud, Referat Oświaty, Kultury i Zdrowia UG oraz Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie o/ Szemud. Celem spotkania jest popularyzacja kultury regionalnej: promocja języka kaszubskiego i literatury,  a także stwarzanie możliwości prezentacji  umiejętności dzieci i młodzieży. Warunkiem  uczestnictwa w konkursie jest pamięciowe opanowanie tekstu wybranej przez siebie  poezji i prozy. Do udziału w przeglądzie zgłosiło się łącznie 40 dzieci.

Uczestnicy oceniani byli w 4 kategoriach wiekowych: przedszkola i zerówki, klasy I-III, klasy IV-VI, oraz klasy VII i  gimnazjalne. Komisja w składzie : Przewodniczący Jury- Pan Alfons Miłosz, oraz  Pan Jan Dargacz i Pani Justyna Pranszke z wielką przyjemnością przysłuchiwali się recytacjom dzieci- oceniali przede wszystkim prawidłową wymowę języka kaszubskiego oraz sposób interpretacji utworu.

Poziom przygotowania dzieci był dość zróżnicowany, choć z pewnością można przyznać, że każdy występ był wyjątkowy i trudno jest dokonać wyboru Tych Najlepszych spośród tylu udanych prezentacji. Warto zwrócić uwagę, na miłe akcenty kaszubskiej kultury w postaci strojów kaszubskich, choć jak wiadomo- to nie strój a mowa decyduje o zwycięstwie. A oto wyniki :

W kategorii przedszkole i „0”

I miejsce                     Piotr Drewa                                      SP Łebieńska Huta

II miejsce                    Oliwia Bojke                                      SP Kielno

III miejsce                  Maria Hebel                                      SP Koleczkowo

Wyróżnienie               Alicja Kowalewska-Tomczak         SP Częstkowo

W kategorii klas I –III:

I miejsce                     Maja Budniewska                            SP Koleczkowo

II miejsce                    Fabian Okrój                                     SP Łebieńska Huta

III miejsce                  Julia Szwichtenberg                         SP Kielno

Wyróżnienie               Paulina Kalkowska                          SP Kielno

Wyróżnienie               Inga Lieske                                        SP Szemud

W kategorii klas IV – VI:

I miejsce                     Nikodem Bladowski                         SP Łebno

II miejsce                    Oskar Treder                                    SP Kielno

III miejsce                  Wiktoria Kalkowska                        SP Kielno

Wyróżnienie               Agata Naczk                                     SP Częstkowo

Wyróżnienie               Katarzyna Grubba                          SP Łebno

Wyróżnienie               Nikola Matlakowska                        SP Bojano

W kategorii VII i Gimnazjum:

I miejsce                     Agnieszka Brzozowska                    SP Łebno

II miejsce                    Olimpia Bulczak                               SP Łebno

III miejsce                  Weronika Grubba                           SP Szemud

Wyróżnienie               Weronika Philipp                             SP Kielno

Wyróżnienie               Amelia Grzybek                               SP Dobrzewino-Karczemki

Zgromadzeni Goście otrzymali poczęstunek i pamiątki spotkania a Laureaci konkursu  dyplomy i nagrody książkowe.

Chciałabym się zwrócić do Tych, którym tym razem nie udało się wywalczyć nagrody- proszę nie poddawaj się i spróbuj w przyszłym roku- masz wielki talent i szansę na to by osiągnąć sukces! Trudno jest czytać tekst kaszubski, jeszcze trudniej jest go pojmować  i nauczyć się go recytować z pamięci. Gratulujemy więc Wszystkim Uczestnikom tegorocznych zmagań Waszej odwagi, umiejętności wymowy i rozumienia języka kaszubskiego. Jesteśmy z Was bardzo dumni- podziwiamy i doceniamy Wasze starania, cieszymy się, że język kaszubski  żyje w Waszych młodych sercach. Wasz udział w konkursie jest wspaniałym prezentem dla przodków i nadzieją naszego regionu.

Bardzo dziękujemy Wszystkim za wspólnie  przeżyty  czas. Dziękujemy także rodzicom i nauczycielom za pomoc w przygotowaniu młodych talentów do konkursu. Życzymy powodzenia naszym reprezentantom w eliminacjach powiatowych!

Chciałabym aby Konkurs Rodno Mowa, kojarzył się przede wszystkim  z dobrą zabawą po kaszubsku. Odsuńmy więc  wszelkie obawy,  negatywne emocje i  po prostu się bawmy,  cieszmy się ze wspólnych pasji, spędzonego czasu razem,  rozwijajmy swoje zdolności i spotkajmy się znów  za rok !

Justyna Pranszke

Zapraszamy do pełnej galerii