Wakacje w Bibliotece

O książkach i nie tylko – ciekawe wakacje w Bibliotekach

Wakacje w bibliotece? Oczywiście! Tegoroczna oferta Bibliotek Publicznych Gminy Szemud na czas wakacji przygotowała się nie tylko pod względem nowości wydawniczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, lecz także ciekawych spotkań, zajęć, warsztatów i zabaw. W bibliotece, nie ruszając się z miejsca, mogliśmy podróżować, zwiedzać, odkrywać i zabierać uczestników wakacyjnych spotkań do magicznych krain.

Z początkiem wakacji, bo już 27 czerwca rozpoczęła się VII edycja „Nocy w Bibliotece”, która z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników. Dla tych, którzy zechcieli skorzystać z zaproszenia bibliotek otworzyliśmy szeroko drzwi by móc zanurzyć się w magię nocy, śpiewu, świetnej zabawy i celebrowania wspólnego posiłku. Punktem kulminacyjnym tej nocy był spektakl pt. „Pomorskie legendy” w wykonaniu aktorów z Teatru Niewielkiego z Gdańska. Poprzez legendę Jerzego Sampa poznaliśmy historię ostatniego żyjącego Stolema i jego wizyty w Gdańsku. Dowiedzieliśmy się także, komu stary gród zawdzięcza swój charakterystyczny i niepowtarzalny wygląd.  Niezwykłe bogactwo ludowej fantazji przybliżyła bajka „O flądrze”, a „Gdyńska legenda” opowiedziała o nieszczęśliwej miłości, odzyskanej duszy i o powstaniu miasta Gdynia.

Czytelnicy kieleńskiej biblioteki mieli możliwość skorzystania z „mini kolonii”, które odbywały się przez cały tydzień z wypełnionym po brzegi czasem i repertuarem.  Podczas tego tygodnia dzieciaki mogły dać upust swojej radości i niespożytej energii w zabawach muzyczno-ruchowych.  W gąszczu tych pląsów nie zabrakło spotkań z dobrą książką, która dawała możliwość przenoszenia się w zamierzchłe czasy, poznawania życia i obyczajów ludzi w różnych zakątkach świata, zasad savoir-vivre’u czy też nauki poprzez zabawę języka angielskiego.

Który kraj oferuje najlepsza kuchnię świata?  Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie kierować trzeba do wakacyjnych uczestników biblioteki w Bojanie. To tam przez cykl spotkań szukano najbardziej wysublimowanych smaków.  Jedną z form odkrywania czy poznawania siebie, swoich zainteresowań, cech charakteru i predyspozycji umożliwiają różne warsztaty, ale i tych w wakacyjnej ofercie bibliotek było pod dostatkiem. Poznawanie i stosowanie najciekawszych technik plastycznych takich jak: mokre na mokrym, kolażu, rysunków malowanych świecą i drapanych, malowania cukrem, kawą i nitką wymagało dużo cierpliwości, ale efekty rekompensowały wszelkie trudy.  Niezłomności i determinacji wymagały też warsztaty filcowani igłą, malowania na szkle, czerpania papieru, programowania lego, tworzenia gier komputerowych, komiksów, świec żelowych i baniek mydlanych.  Wszystkie biblioteki realizowały także wakacyjny pakiet edukacyjny „Sieciaki na wakacjach”, którego celem była edukacja w zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu.

Dyrekcja biblioteki i wszyscy bibliotekarze ufają, iż sprostali potrzebom najmłodszych czytelników, a dowodem udanych wakacji niech będzie frekwencja, uśmiech i radość dzieci. 

T.  Sendacka

 

Zapraszamy do galerii Nocy w bibliotece w Bojanie oraz Warsztatów wakacyjnych w bibliotece w Bojanie

Zapraszamy do galerii Nocy w bibliotece w Częstkowie oraz Warsztatów wakacyjnych w bibliotece w Częstkowie

Zapraszamy do galerii Nocy w bibliotece w Kielnie oraz  Warsztatów wakacyjnych w bibliotece w Kielnie

Zapraszamy do galerii Nocy w bibliotece w Łebnie oraz Warsztatów wakacyjnych w bibliotece w Łebnie

Zapraszamy do galerii Nocy w bibliotece w Szemudzie oraz Warsztatów wakacyjnych w bibliotece w Szemudzie