VII Wieczór Kaszubski pt. Madonna Wejherowska

Biblioteka w Szemudzie jest instytucją, która współpracując z różnymi stowarzyszeniami i instytucjami, rozwija szeroką działalność kulturalną na rzecz mieszkańców  uwzględniającą  istotne walory regionalne. Taki jest również cel wieczorków kaszubskich odbywających się w bibliotece.

Dnia 19.05.br o godz. 19.00 wspólnie ze Stowarzyszeniem Lesok i Zrzeszeniem Kaszubsko –Pomorskim klub Szemud odbył się już VII Wieczór Kaszubski, którego wiodącym tematem była ”Madonna Wejherowska”, Obraz Matki Boskiej znajduje się w kościele klasztornym św. Anny u franciszkanów w Wejherowie. Jest on w prawym bocznym ołtarzu gdzie  został  umieszczony w II połowie XVII wieku. Autorem tego dzieła jest  prawdopodobnie Andrzej Stech.

Obraz ten przedstawia Matkę Najświętszą, która w lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, a w prawej złote berło. Twarz Maryi ma wyraziste rysy młodej, pięknej kobiety, zwróconej lekko w lewą stronę. Cudowny Obraz Matki Bożej Wejherowskiej czczony jest jako uzdrowienie chorych na duszy i ciele. Liczne wota umieszczone obok Obrazu Matki Bożej Wejherowskiej świadczą o wdzięczności wiernych za wysłuchanie ich próśb. Wejherowo nazywane jest “Kaszubską Jerozolimą”, lub “Kaszubskim Lourdes”. Co roku do Wejherowa podążają tłumy wiernych. W 1974 r. przed obrazem Matki Bożej Wejherowskiej w charakterze pielgrzyma modlił się Ks. Prymas Kardynał Stefan Wyszyński. Obraz Matki Bożej Wejherowskiej został ukoronowany 5 czerwca 1999 r. przez Jana Pawła II podczas spotkania na sopockim hipodromie.

Wiele cennych informacji na temat Matki Bożej Wejherowskiej jak również klasztoru i poszczególnych kapliczek kalwarii wejherowskiej przekazał uczestnikom spotkania p. Radosław Kamiński – przewodnik po Kaszubach a jednocześnie społeczny opiekun zabytków  wyświetlając przepiękne zdjęcia omawianych obiektów. Zainteresowanie było bardzo duże – tym bardziej, że przedstawione przez Niego szczegóły dotyczące kapliczek kalwarii jeszcze bardziej pogłębią wiedzę  podczas najbliższej, majowej pielgrzymki.

Następnie wraz z naszym proboszczem ks. Robertem Kaczorowskim, który również uczestniczył w spotkaniu została odśpiewana pieśń napisana przez Niego pt. „O Pani Nasza w Lesoków krainie”, organizatorzy spotkania zadbali, by każdy uczestnik otrzymał tekst tej pieśni a tym samym aktywnie włączył się do wspólnego śpiewania. A dla tych, którzy z różnych względów nie mogli uczestniczyć podajemy tekst :

O Pani Nasz w Lesoków krainie

Tyś naszą Matką z Tobą nikt nie zginie.

Weź Szemud w opiekę

Pani lasów ,łąk i wód

To Twoja Parafia

To kaszubski wierny lud

Dziękujemy przy tej okazji naszemu Proboszczowi za  stworzoną pieśń  a tym samym  utożsamiania  się z nami i naszą parafią. Wspólny wieczorek kaszubski trwał do późnych godzin wieczornych.

E. Nichnerowicz

Zapraszamy do pełnej galerii