Dla wielu osób poezja kojarzy się z lekcjami języka polskiego oraz próbami interpretacji nie do końca zrozumiałych tekstów. Nie są to doświadczenia zachęcające do twórczej zabawy słowem. Tym bardziej, gdy jest się nastolatkiem żyjącym na granicy rzeczywistości i atrakcyjnego wirtualnego świata. Jednak trenerki kreatywności z Gdańskiej Fundacji Terapii i Rozwoju postanowiły rzucić wyzwanie dla młodzieży z Bojana i udowodnić, że każdy jest w stanie napisać wiersz. I to naprawdę dobry wiersz!
Przez kilka tygodni biblioteka publiczna w Bojanie była miejscem spotkań nastoletnich uczestników warsztatów literackich. Była to już II edycja cyklu spotkań z młodzieżą, organizowanych przez Gdańską Fundację Terapii i Rozwoju. Podczas zajęć uczestnicy brali udział w treningach twórczości, które miały za zadanie zachęcić ich do swobodnego eksperymentowania ze słowami oraz szukania nowych metafor i mniej oczywistych konstrukcji językowych. Po lingwistycznej rozgrzewce nadchodził czas na pisanie wierszy. Inspiracją były zwykłe przedmioty, które w bibliotecznej sali nabierały nowego, wyjątkowego znaczenia. Trenerki kreatywności mobilizowały młodzież do twórczego myślenia i szukania tematów do pisania w najmniej oczywistych miejscach. Wraz z nastolatkami zastanawiały się, czy różowy skrawek papieru może stać się inspiracją do pisania? Czy Hexabranchus sanguineus może przemówić ludzkim głosem? Jeśli tak, to co ma do powiedzenia ten morski ślimak? Czy zielone szparagi mogą stać się motywem przewodnim utworu poetyckiego? A czy bohaterem wiersza może zostać grabarz lub lotnik? Na każde z tych pytań, i wiele innych, młodzież odpowiedziała z iście pisarskim zapałem.
Efektem systematycznego chwytania za pióro przez nastolatki było zwiększenie ich świadomości językowej oraz wypracowanie indywidualnego stylu pisania. Tworzenie wierszy dało tym młodym osobom możliwość przełożenia swoich uczuć, myśli i doświadczanych stanów fizycznych na język literacki. W ich tekstach można odnaleźć mieszaninę młodzieńczej niepewności, tęsknoty za uczuciem i bliskością, chęci wyrwania się do świata fantazji, uniwersalnej mądrości oraz szczypty szaleństwa.
Podczas warsztatów literackich powstało ponad 70 wierszy. Wybrane teksty zostały zebrane w zbiorze poezji pt. Nastolatki nie lubią wierszy vol.2. Tomik zasilił księgozbiór biblioteki w Bojanie oraz stanął na półce obok tomiku wydanego w ramach I edycji warsztatów (Nastolatki nie lubią wierszy vol.1). Obie edycje zajęć zostały zorganizowane przez Gdańską Fundację Terapii i Rozwoju oraz sfinansowane ze środków Starostwa Powiatu Wejherowskiego.
Nastolatki nie lubią wierszy jest tomikiem poezji napisanym przez młodzież dla młodzieży. Młodzi autorzy nadali nowe znaczenie dla zwykłych przedmiotów i miejsc oraz użyli ich do opowiedzenia własnej historii, w której każdy nastolatek może znaleźć coś dla siebie. Zapraszam do czytania.
Lena Lewalska
no images were found